Şumnu’da “olağan üstü hal”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kar yağışı ve aşırı rüzgar Bulgaristan’da hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 
ŞUMNU
Şumnu bölgesinde olağanüstü hal ilan edilirken, Ragrad’ta da tüm ulaşım araçlarının trafiğe çıkması ikinci bir emre kadar yasaklandı. Şumnu’da yollarda çok sayıda aracın mahsur kaldığı bildirilirken, kırsal kesimde yüzlerce vatandaşın elektriksiz kaldığı belirtildi. Bölge genelinde ilk gıda maddelerinin dağıtımında zorluklar yaşanırken okulların da bazı ilçelerde tatil edildiği duyuruldu. Şumnu valisinin emriyle, gıda ulaştıtılmasında çocuk kreşleri, sosyal tesisler, sağlık merkezleri ve kurtarma birimlerine öncelik tanınması istendi. Yoğun kar yağışı ve ağır kış şartları
RAZGRAD 
Razgrad bölgesinde ‘kriz durumu’ ilan edilmesine neden oldu. Bayındırlık ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Liliana Pavlova, Razgrad bölgesinde durumun ağır olduğunu belirterek, tüm yolları her türlü ulaşım araçlarının geçişleri için kapattıklarını kaydetti. Yetkililer, vatandaşların olağanüstü hal durumunda ve kapalı yollar hakkında bilgi alabilmeleri için 0700 130 20 numaralı telefonu arayabileceklerini duyurdu. Bu numarayi yardıma ihtiyaç duyan herkesin arayabileceğini açıklayan yetkililer, çok gerekmediği sürece yolculuk yapmaktan kaçınılması konusunda uyardı. Kar yağışı ve aşırı rüzgar nedeniyle Rusçuk, Tırgovişte, Razgrad, Silistre, Şumnu, Dobriç, Varna, Burgas, Sliven ve Eski Zağra illerindeki 3. sınıf karayollarının da ulaşıma kapatılması bekleniyor. Yetkililer sözkonusu güzergahlarda aşırı rüzgar nedeniyle kar temizleme çalışması yapılamadığını ve temizleme araçlarının rüzgar nedeniyle yolu kaybettiklerini bildiriyor.

AJANS BG


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.