Rumeli sevdalarının milletvekili adayları

Haberler
İçeriği Paylaş

İzmir’de faaliyette olan 17 Balkan Derneği’nin biraraya gelerek oluşturduğu Balkan -Rumeli Birliği paltformu İzmir’deki adaylarını resmen açıkladı.
Konak Möwenpick otelde yüzlerce Balkan Göçmeninin katıldığı törende, Balkan Rumeli Birliği platformu adına konuşan Balkan Federasyonu Başkanı Vahap Savaşan, istişare sonucu ortaya çıkan Balkan Göçmeni milletvekili adaylarını basına tanıttı. Rumelili adayların kesinlikle destekleneceğini belirten Başkan Savaşan, “Bu konuda söz veriyoruz”  dedi. İzmir’de Arnavut, Pomak, Torbeş, Goralı, Boşnak, Selanikli, Adalardan, Batı Trakya’dan, Bulgaristan göçmeni yaklaşık 1 milyon 800 bin kadar Balkan Göçmeni yaşadığını hatırlatan Vahap Savaşan, İzmir’de  ilçe belediye başkanlarının çoğunun Rumelili olduğunu ve bunun tesadüf olmadığını söyledi. Siyasi partilerin aklıselim ile hareket ederek, adaylarımızı seçilecek sıradan koymalarını bekliyoruz” dedi.  Adaylarımızı seçilecek sıraya koyun, hem gönlümüzü hem oyumuzu kazanın diyen Savaşan, birlik içinde olduklarını ifade etti. Siyasi partilerin yaptıkları temayül yoklamasına da değinen Başkan Savaşan, “Siyasi parti teşkilatlarının verdiği temayül notuna saygılıyız, ancak gerçek olan halkın temayülüdür, Halk işte burada ve bu adayları destekliyor” dedi. Toplantının sonunda Balkan Rumeli Milletvekili adayları, ay yıldızlı atkılarla hep birlikte poz vererek birlik mesajı verdiler. Balkan Rumeli Birliği,  İzmir 1.Bölgede gösterdiği adaylardan biri de AK Parti’nin güçlü Balkan isimlerinden Rifat Sait olarak göze çarpıyor.Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı olan Rifat Sait, İzmir’de AK parti kuruluşunda yer almış, İl Yönetim kurulu üyeliği ve SKM İl Başkan yardımcılığı yapmış önemli bir isim. Mesleği ise Gazetecilik. Bu yüzden de Balkan camiasında oldukça iyi tanınıyor. Balkan Rumeli Birliği’nin destek verdiği bazı adaylar şöyle: AK parti’den Gazeteci-Yazar Rifat Sait, Müteahhit Ekrem Selimler, Öğretmen Günay Cankurtaran, eski Belediye başkanlarından Dr. Galip Öztürk MHP’den eski milletvekillerinden Cengiz Bulut, CHP’den Ömür Şanlı, Avukat Aydın Özcan ve eski milletvekillerinden Dr. Muharrem Toprak, DSP’den Avukat Adnan Taşar. İzmir’de Balkan Dernekleri’nin biraraya gelerek tüm siyasi partilerden aday göstermesi ilgi topladı. Bu çalışmanın tüm Türkiye’deki Balkan camiasında ses bulması bekleniyor.

Balkan Günlüğü


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.