Plevne’deki cami yine kirletildi – Defolun Türkler!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Plevne’deki caminin duvarları yüne Türk karşıtı yazılarla kirletildi. Haftaya başlarken 1825 yılı Osmanlı yapımı tarihi Plevne Camisinin duvarları yine Türkleri hedef alan yazılarla güne başladı! Caminin duvarına siyah sprey boyayla “Defolun Türkler (Turtsi vın)!” ve “gara Bunovo 1985 9 Mart” yazılmıştı. Bu camiye yapılan ilk saldırı değil. Eylül 2004 yılında caminin duvarına “Türkler, çekip gidin (Turtsi vırvete si)” ve Nazi Almanya’sını anımsatan “Herşeyin üstünde Bulgaristan (Bılgariya nad vsiçki)” yazıları yazılırken, Mart 2006 yılında yine “Defolun Türkler (Turtsi vın)!” yazısı yazılmıştı. Ekim 2008 yılındaki saldırıda, caminin ana giriş kapısının her iki tarafına Nazilerin kullandığı gamalı haç, kapının üst kısmına Bulgaristan’ın diğer aşırı sağcı partisi BNS’nin (Bulgar Ulusal Birliği) ve Oğuzlardan Kayı Boyunun tamgasının aynısı olan işaretlerin altına “Ölünüz (Mrete)!” yazılıydı.
/9 Mart 1985 yılında Sofya-Burgas istikametinde giden trene Bunovo garı yakınlarında bombalı saldırı yapılıyor. Patlamada yedi kişi hayatını kaybediyor. Bu olay Türklere karşı uygulanan Bulgarlaştırma – Soya dönüş sürecine denk gelip devlet mekanizması devreye giriyor. Saldırıyı gerçekleştirmekle suçlanan Emin Mehmedali, Abdullah Çakır ve Saffet Recep tutuklanıyor ve 25 Nisan 1988 yılı infaz edilip cesetleri yakılıyor, başka dört kişi de yardım etmekle suçlanıp çeşitli hapis cezalarına mahkum ediliyor. Tümünün sözde “Bulgaristan Türk Milli Kurtuluş Hareketine” üye olduğu öne sürülüyor. Oysa hareket saldırıdan bir ay sonra kuruluyor./

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.