Osmanlı torunu Londra Belediye Başkanı’ndan Yunanistan’ı kızdıracak sözler

Haberler
İçeriği Paylaş

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde dahiliye nazırlığı yapmış Ali Kemal’in torunu olan Londra Belediye Başkanı Boris Johnson,Telegraph gazetesine gönderdiği mektupta, “İngiltere’nin Yunanistan’ın ikinci defa kurtarılması planına katkıda bulunmasına karşı olduğunu, Atina’nın iflas etmesine izin verilmesi ve euro bölgesinden ayrılması gerektiğini” ifade etti.

Johnson, “euronun yakın dönemde yaşadığı sıkıntıların mevcut mali krizi daha da derinleştirdiğini” belirterek “Maliye Bakanı George Osborne’un iyi parayı ötüye saçmayı bırakması gerektiğini” savundu.

Osborne, bugün Yunanistan’ı krizden kurtarmak için öngörülen 100 milyar euroluk mali paket üzerindeki yapılacak görüşmelere katılacak. Öte yandan, Johnson Avrupa para birliğinin “kısmen bölünmeye ihtiyaç duyduğuna” inanıyor.

İngiltere’de bakanlar yeni mali paketin altına imza atmamak konusunda ortak görüş paylaşmasına rağmen, koalisyon hükümeti Avrupa’nın mali kuralları kapsamında Yunanistan planına katılmak zorunda kalabilir.

 

‘KENDİ BAŞLARININ ÇARESİNE BAKSINLAR’

Johnson, günden güne büyüyen ve Yunanistan’ın iflasına izin verilmesi gerektiğini savunan ekonomistler korosunun son üyesi oldu. İflas etmesi durumunda Yunanistan’ın euroyu terk etmesi gerekecek, aksi takdirde ortak para biriminin güvenilirliği zedelenecek.

“Yıllarca Avrupa’daki hükümetler euroyu terk etmenin çılgınca ve mantıksız olacağını söyledi. Ancak bu ikinci seçenek şu an kaçınılmaz görünüyor. Ne kadar erken gerçekleşirse o kadar iyi” diyen Johnson Yunanistan’ın yeni drahmiyle yeni bir ekonomik kimlik oluşturmasını önerdi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.