“Muhteşem Yüzyıl” Milliyetçi Sırpları Kızdırdı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Radikal Sırp hareketi “Naşi 1389″, Sırbistan’da büyük ilgiyle izlenen Muhteşem Yüzyıl dizisine karşı kampanya başlattı.

“Muhteşem Yüzyıl” dizisi Sırbistan’da Şubat 2012′de televizyon ekranlarında gösterilmeye başladı. İlk bölümün yayınlanmasının ardından da reyting sıralamasında birinci sıraya yerleşti. Bir diğer popüler Türk dizisi “Yaprak Dökümü”nü geride bırakan “Muhteşem Yüzyıl”, gösterildiği kanala da büyük bir ticari başarı getirmiş durumda.

Ancak Sırbistan’da “Muhteşem Süleyman”a gösterilen bu ilgi milliyetçileri bir hayli rahatsız etti. Radikal gruplardan biri olan Naşi, başkent Belgrad genelinde Sultan Süleyman’a karşı protesto afişleri astı.

Kanuni Sultan Süleyman’a karşı Miloş Obiliç

Milliyetçiler, Sultan Süleyman’ın yerine kendi kahramanlarını öne çıkararak, “bizim de gurur duyduğumuz Obiliç, Sindjeliç ve Karadjordje gibi kahramanlarımız var” açıklamasını yaptılar.

Açıklamada ayrıca, “Süleyman’ın pozitif bir tarihi şahsiyet olarak gösterilmesine karşı çıkıyoruz. Süleyman kötü biri ve bir katil. İşgalcilerin güzel ve yakışıklı oyuncularla makyajlanıp pazarlanmasına karşıyız” ifadeleri yer aldı.

Sırbistan’daki genel havayı anlatmak gerekirse; halkın önemli bir kısmı “Muhteşem Yüzyıl”ı pembe dizi kıvamında takip ediyor. Özellikle padişaha ve haremine büyük merak ve ilgi duyuluyor. En fazla ilgi çeken “harem entrikaları” olurken, bloglarda diziye çoğunlukla olumlu eleştiriler var.

Tarihçiler, diziyi daha çok o dönemin şartları içerisinde yaşananlar bağlamında değerlendirme gayretinde. Radikal Naşi grubu ise oldukça küçük bir azınlığı oluşturuyor bu noktada.

Tarihçilerin bir kısmı Türkiye’de olduğu gibi dizideki bazı unsurların dönemsel uyumsuzluklarına ve yanlışlığına dikkat çekerken, en büyük eleştiri “kendi yurtlarını savunan Sırpların zalim ve hain gibi gösterilmesi” üzerine. Dizinin ağırlıklı olarak iç çekimlerle ilerlemesi, dış çekimlerin ise sönük ve savaş sahnelerinin gerçekçi bulunmaması diğer eleştiri noktaları.

Sonuç olarak “Muhteşem Yüzyıl” dizisi  Sırbistan’da -biraz farklı noktadan bakılsa da- Türkiye’deki muhafazakâr çevrelerde olduğundan daha fazla tepki görmüyor.

HaberBoşnak


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.