Mestanlı ve Cebel’de Ramazan Coşkusu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayında Bursa’da gerçekleştirilen etkinliklerin yanı sıra Ramazan neşesini Bulgaristan’da yaşayan Türkler’e ulaştırdı.

Balkanlar ve Rumeli’de Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde gerçekleştirdiği sosyal ve kültürel etkinliklerle ortak değerlerin yaşatılmasına katkı sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Mestanlı ve Cebel kasabalarında Ramazan ayına özel programlar sundu.Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat Derneği’nin ortak organizasyonuyla Mestanlı ve Cebel’de gerçekleştirilen ramazan etkinliklerine, bölgede yaşayan Türkler yoğun ilgi gösterdi. Kültürel değerlerin en güzel örneklerinin sergilendiği şenlikte, geleneksel Türk tiyatrosunun seçkin örneklerine de yer verildi. Gölge oyununun iki ana karakteri Karagöz ve Hacivat’ın başından geçen komik olaylar, ortaoyununun başlıca figürleri Kavuklu ve Pişekar’ın güldürürken düşündüren maceraları, meddah, tasavvuf müziği ve şiir dinletileri, Bulgaristan’da yaşayan vatandaşları eğlenceye doyurdu. Ramazan nostaljisinin yaşandığı şenliklere Cebel ve Mestanlı’da yaşayan vatandaşlar da büyük coşkuyla eşlik etti. Aynı zamanda Bursalı heyet, kendilerine büyük ilgi gösteren çocuklara Bursaspor forması hediye etti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.