Mestan: Sofya’da ikinci bir camiye ihtiyaç var

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan hükümete ve Sofya belediyesine seslenerek başkente ikinci caminin inşa edilmesi için gerekli işlemlere yeşil ışık yakılmasını istedi.
Mestan, “ Bizler Fındıkova hakkında güzel söz anca ikinci caminin inşası için gerekli işlemler kilidini açtığında söyleyeceğiz. İkinci caminin inşasıyla, dışarıya kaldırımlara çıkarılan namazlık sorunu da kendiliğinden ortadan kalkmış olacak” diye konuştu. İçişleri Bakanı Tsvetanov’a dönerek, ikinci caminin inşası için gerekli olan iznin neden verilmediğini anlamadıklarını dile getirdi. Ve devam etti, “Nasıl olur da protesto hakkı din hakkına karşı olabilir? Asla hakların karşı karşıya getirilmemelidir ”.
Parti adına Mestan, gerek yürütmeden gerekse de emniyetten, “20 Mayıs günü yaşananlardan dolayı hiçbir biçimde olanlara ortak olarak gerçekleri değiştirilme girişimine karışmamaları” isteğini yöneltti.
Ayrıca İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov ve Kültür Bakanı Vejdi Raşidova doğru seslenen deneyimli siyasetçi, 20 Mayıs günü sadece namazlıkların yakılmadığını iyi bildiğini söyledi.
“Dini ibadet için kullanılan namazlıkların yakılması gibi bir olay hiçbir ülkenin tarihinde görülmemiştir. Hatta totaliter sistemi bile böyle ciddi bir olayın yaşanmasına izin vermemiştir. Yakılan namazlıklar – ülkedeki etnik barışı alevlendirmek için atılan bir kıvılcımdır”.
Meclisi Grubu Başkan Vekili Mestan, “bugüne kadar parti olarak sustuk, ancak devlet yapısını hedef alan “daha iyi giyimli binlerce kişinin emniyet güçlerine haddini bildirecekler” türünde bir kışkırtmaya karşı hangi girişimler yapılacaktır? Hak ve Özgürlükler Hareketinden hangimiz bu tür sözler sarf etti? Bu olamayacaktır, mümkün değildir” diyerek sözlerini tamamladı.
Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.