Mestan: Doğan suikastının failine kahramanlaştırma girişimleri devam ediyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Lütvi Mestan “Ahmed Doğan suikastının failine kahramanlaştırma girişimleri devam ediyor” dedi. Devamında “Dün gece Doğan suikastı saldırganının yapmış olduğu bir çağrıya tanıklık ettik ve bu bizim için kamuoyu önünde yapılan, açık bir şiddet çağrısı. “Ben bir üniversite öğrencisi olarak bunu yapabildiysem, silahlı olan herkes ve cesaretli herkes bunu yapabilir” sözleri, kamuoyu önünde sarf edilerek, açıkça şiddet çağrısı içeriyor ve biz Oktay Enimehmedov’un sarf ettiği bu sözlerin arkasında, başkalarının bulunduğunu düşünüyoruz. Birileri bunu planlı bir girişim olarak, siyasi bir tezi taşıyıcısı haline getirmek istiyor” dedi.

Lütvi Mestan sözlerine şöyle devam etti: “Ahmed Doğan suikastçısı Oktay Enimehmedov siyasi bir tezin taşıyıcısı değil. O parti liderinin öldürülmesini hedefleyen siyasi bir amacın yüklenicisi. Şimdi bu saldırgan Bulgaristan toplumunun bütünlüğünü etkileyen ve aynı düzeyde tehlikeli olan başka bir senaryonun aracı olarak kullanılıyor. Onu kahramanlaştırılarak Bulgaristan toplumunda tekrar bir HÖH karşıtlı duyguların kışkırtılması amaçlanıyor. Bu duyguların radikalleşmesi ve seçim kampanyasında sırasında, en yüksek düzeye ulaşması amaçlanıyor. Bu senaryonun yazarı kim olduğunu sorarsanız, ben seçimlerin çalkantılı bir ortamda geçmesini amaçlayan ve Bulgaristan toplumunda gerilimin yükselmesini isteyen biri olduğu, cevabını vereceğim. Bu fikirlerin arkasında da, ne yazık ki birkaç saat sonra uygun ekspertiz siparişleri veren, eylemin niteliği değiştirilerek, cinayete teşebbüsten holiganlığa dönüştüren kişiler bulunuyor. Daha da kesin olacağım ve ne yazık ki bunlar Bulgaristan İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov tarafından yapıldı.” Daha sonra Ahmed Doğan suikastının arkasında kimin bulunduğunu bilmediğini belirtti.

HÖH Başkanı Lütvi Mestan,  Ahmed Doğan suikastı soruşturmasının İçişleri Bakanlığı tarafından değil, Ulusal Soruşturma Servisi tarafından yapılması çağrısında bulundu.

haber.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.