Kosovalı Türkler, büyükelçi düzeyinde temsil istiyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’nın Türk kökenli Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, genel başkanlığını yaptığı Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) olarak uzun zamandır ülke diplomasisinde büyükelçi düzeyinde bir temsilcilerinin olmasını istediklerini ifade etti.

AA muhabirine açıklamada bulunan Yağcılar, “Ankara’ya büyükelçi olarak atanacağına” ilişkin iddiaları değerlendirdi.

Yağcılar, uzun zamandır KDTP olarak Kosova diplomasisinde büyükelçi düzeyinde bir temsilcilerinin yer almasını istediklerini kaydederek bu konuda Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj’ın da desteğinin bulunduğunu ve bu çerçevede çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Kosova’yı temsil edecek bir Türk büyükelçi atanması girişiminin kendilerine ait olduğunu ve Ankara’dan bu yönde bir destek talebinde bulunmadıklarını vurgulayan Yağcılar, basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Yağcılar, “Kosovalı Türklerden bir büyükelçinin atanması bizim talebimizdir. Kosova yasalarına göre, tüm kurumlarda orantılı bir şekilde tüm toplulukların temsil edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla isteğimiz doğaldır ve temsiliyet açısından pozitif bir yaklaşımdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Her devlette yüksek düzeyde temsiliyetin önemine işaret eden Yağcılar, “Kosova-Türkiye ilişkilerinde tarihi, kültürel ve siyasi değerin olması, bu önemi artırmaktadır. Var olan mükemmel ilişkilerin muhafaza edilmesi ve geliştirilmesi açısından da ayrıca önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Yağcılar, Türkiye’nin Kosova’ya sunduğu desteğin büyük olduğuna işaret ederek “Kosova’nın kalkınması ve gelişmesinde bu desteklerin devam etmesi büyük önem arz etmektedir. Karşılıklı projelerin gerçekleştirilmesi ve karşılıklı destek, bu dostluğu daha da güçlendirir.” dedi.

Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin son derece iyi olduğuna ve bu doğrultuda verimli çalışmalar yapıldığına işaret eden Yağcılar, son dönemde bazı basın organlarında çıkan gerçek dışı haberlerin ve son olarak Türkiye’nin Prizren Başkonsolosluğuna yapılan saldırının bu ilişkileri zedeleyebileceğini söyledi.

Yağcılar, Türkiye’nin Priştine’deki ve Kosova’nın Ankara’daki büyükelçiliklerinin aktif çalışmalarının ilişkileri geliştirdiğini belirterek bu konuda KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı olarak kendisinin, milletvekilleri ve teşkilatlarının da aktif çalıştığını vurguladı.

“Koha Ditore” gazetesi, ilgili haberinde, Ankara’nın talebi üzerine Kosova’daki Türk topluluğundan bir büyükelçinin atanmasına ilişkin ifadelere yer verirken, hükümet içindeki kaynaklara dayandırılan bilgiye göre, Yağcılar’ın yakın gelecekte Kosova’nın Ankara Büyükelçisi olarak atanmasının beklendiğini öne sürmüştü.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş