Kirkovo Belediye Başkanı Şükran İdriz: “GERB partisi Kirkovo okullarında siyaset yapıyor”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kirkovo Belediyesinde siyasi skandal yaşandı. GERB partisi okullara Paskalya Bayramı dolayısıyla öğrenciler için ödülü 350 Leva olan yetenek müsabakası düzenlediği ilanlar asmış. Yazı arasında parti logosu görülüyor. Yerel bir gazetede yayınlanan ilanda yarışmaya Kirkovo Belediyesi öğrencilerinin katılabilecekleri bildiriliyor. Katılımcılar gerek bireysel olarak, gerek grup halinde şarkı, dans, müzik, şiir, artistik ve sirk yeteneklerini göstererek, yarışabilecekler. Müsabakanın 25 Nisan 2011 tarihinde Kirkovo’da yapılacağı bildiriliyor.

Organizatörler, ilanların Belediye’deki tüm okullara asarak, koşulların belirtildiğini söylediler. İlana göre 7 ile 18 yaş grubu çocukların müsabakaya katılabilecekler.

Kirkovo Belediye Başkanı Şükran İdriz, Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığına, GERB partisinin Belediye okullarında siyasi propaganda yapmaya çalıştığını bildireceğini belirtti.

Şükran İdriz, “Çocukları siyasi amaçla kullanmak istiyorlar. İlanlar bir hafta önce okullara yapıştırılmış. “Otets Paisiy” lisesinde onlardan gördük. Böylece Milli Eğitim ve Çocuk Koruma Yasalarının ihlaline gidiliyor. Çünkü kanun bu tür faaliyetleri yasaklıyor” dedi. Başkan’a göre, ödül fonu şeklindeki paralarla eğitim ocaklarında siyaset yapılıyor. Sayın Şükran sözlerini, “Olay Peştera’dakine benzer. Bu kabul edilemez siyasi bir hareket” diyerek bitirdi.

Milli Eğitim Bakanlığının Kırcaali Bölge Müfettişliği Müdürü Emiliya Vladeva izinde olup, olayı değerlendirmesi için bulunamadı. Kırcaali GERB İl Teşkilatı Başkanı ve milletvekili Tsveta Karayançeva, partinin logosunu içeren ilanların Kirkovo okullarına yapıştırıldığını reddetti. O, bu ilanların sokaklarda halka açık yerlere koyulduğunu söyledi. Karayançeva, “Bu Hak ve Özgürlükler Hareketi ve Bulgar Sosyalist Partisinin provokasyonudur. Bizi kötülemek istiyorlar. Olayın Peştera okulundaki ile hiçbir alakası yok” diye yorum yaptı.

Birkaç gün önce de, Peştera’da düzenlenen bir yarışmaya katılan öğrencilerin mantık ödevler yerine getirip, tarihi sorulara cevap verdikten sonra bir ödevi çözünce ortaya “Biz GERB’iz, seninle daha güçlüyüz” sloganı çıkmıştı. Bundan dolayı GERB partisinden bölgede sorumlu milletvekili Krasimira Simeonova parti tarafından cezalandırılmıştı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.