Kırcaali’deki sağ partiler seçimlerde yine Müh. Hasan Azis’i destekleyecekler

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketinin Kırcaali Belediye başkan adayı Müh. Hasan Azis dün Kırcaali Sağ Birliği koalisyonunun seçim kampanyası açılışına resmi misafir olarak katıldı.

 

SDS, NDSV, BZNS, ODS, BSDP gibi sağ Bulgar partilerinin Kırcaali teşkilatlarının birleşmesiyle ortaya çıkan siyasi oluşum seçimlere Meclis Üyesi adayları listesiyle katılıyor. Listenin başında Demokratik Güçler Birliği (SDS) Kırcaali Teşkilatı Başkanı Dora Hristova bulunuyor. Belediye Başkan adayı göstermeyen Sağ Birliğinin, onların seçim fikirlerini paylaşan adayı destekleyecekleri açıklandı.

 

Açılışta Dora Hristova, “Kırcaali’de kurulan Sağ Birliği, etnik seçimin ortadan kaldırılmasını garanti ediyor. Sağ partiler daima Bulgaristan etnik modelin temelinde yatan etnik barış politikasını ve Avrupa entegrasyonunu savunmuşlardır” dedi.

Seçim kampanyasının açılışında Bulgaristan’da sağ partilerin Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Rumen Hristov da yer aldı. Hristov konuşmasında, Kırcaali’ye üçüncü kez geldiğini ve aldığı izlenimlerden Belediyenin Müh. Hasan Azis tarafından iyi yönetildiği sonucuna vardığını paylaştı. Rumen Hristov, Yerel Seçimlerin çok önemli olduklarını belirtti. Çünkü ifadesine göre, onların Avrupa Birliğinin istediği Belediyelerin gelecek desantralizasyonunu belirleyecekler. Cumhurbaşkanı adayı, “Bulgaristan’ın değişime ihtiyacı var ve bunu sağ partiler yapabilir” dedi. Rumen Hristov, ülke genelinde yapılan protestoların nedenlerini, yüksek düzeydeki işsizlikte, vatandaşların kredilerini ödeyememe, gençlerin önünde perspektifin olmayışında görüyor. Cumhurbaşkanı adayı, küçük şehirlerde işlenilen suçları terör olarak niteledi ve iktidardakilerin onunla baş edemediğini söyledi.

 

Rumen Hristov’un görüşlerini NDSV Genel Başkan Yardımcısı İliya Lingorski destekledi. O, “Eğer Avrupa’da en misafirperver şehir için verilen ödül olsaydı, onun Kırcaali’ye verileceğinden eminim” dedi ve NDSV’nin Kırcaali’de Sağ Birlik kurulmasını alkışladığını ifade etti. Lingorski, Bulgaristan’ın GERB ile Ataka koalisyonu içerisinde yönetilmesinin ülke için tehlikeli olduğunu öne sürdü.

 

Hasan Azis, Sağ Birliğinin açılış kampanyasına gelen Kırcaalileri, “Hoşgeldiniz, Kırcaali’nin gerçek demokratları!” sözleriyle selamladı. Müh. Azis, birçoklarının kendisinin bu kampanya açılışında bulunmasının anlamını merak ettiklerini tahmin etti. Belediye Başkan adayı, “Buraya yalnız değil, bizim Meclis Üyeleri adaylarının yarısıyla geldik. Bu durum, HÖH partisinin Kırcaali’deki sağ partilerle partnerlik politikasını devam ettirdiğini göstermektedir. Geçen seçimlerde biz SDS tarafından destek gördük. Bu bir tür siyasi kahramanlık idi ve biz de onun için onlara teşekkür ediyoruz” diye paylaştı. Sayın Azis, Bulgaristan’daki sağ partilerin Cumhurbaşkanı adayı ile ikinci kez görüşmekten memnun olduğunu dile getirdi. Hasan Azis, bunun çok iyi bir işaret olduğunu ifade etti. Kırcaali Belediye Başkanı, “Diğer Cumhurbaşkanı adayları benimle hiç görüşmediler, ama bu onların problemi” diye kendilerine mesaj iletti.

 

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.