Kanuni Sultan Süleyman’ın hamamı Türk şirketinin bağışı ile onarılacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kanuni Sultan Süleyman’ın Burgas yakınlarında yaptırdığı hamam, Doğuş Holdin’in desteği ile onarılacak. Kültür Bakanlığı, Burgas Belediyesi ve Doğuş Holding ile yapılan anlaşmaya göre, metro inşaatını yapan Türk şirketi Doğuş Holding, hamamın bulunduğu eski kaplıcaları turizme kazandırmak için 500 bin leva yardım sağlayacak. Üçlü anlaşmada, Burgas Mineralni Bani’deki Akva Kalide (Termopolis) arkeolojik anıtının muhafazası ve gelişimi ile ilgili işbirliği yapılması öngörülüyor. Doğuş Holding Proje Müdürü Ertan Yapıcı, geçtiğimiz ekim ayında Burgas Minerlani Bani’deki ortaçağa ait hamamın finansmanını yapabileceklerini aktarmıştı.
Burgas Belediye Başkanı Dimitır Nikolov, Kanuni Sultan Süleyman’ın bölgede bulunan şifalı sudan iyileştiğini ve bu yüzden de buraya hamam yaptırdığını belirtti. Akva Kalide’nin, ülkenin turistik haritasına katılacağını belirten Nikolov, tüm bölgeyi de iskan edecek projelere imza atacaklarını açıkladı. Proje için 110 kişi istihdam edilecek. Projenin 8 ayda bitirilmesi bekleniyor.
Vetren yakınlarında bulunan Akva Kalide, aslında termal suların eski çağlarda kurularak daha sonra farklı imparatorların ziyaret ettiği bir şifa merkezi olduğu belirtiliyor. İkinci yüzyılda imparator Trayan tarafından inşa edilen Akva Kalide, imparatora ait bir hamam da yaptırır. Bu bina birkaç kez onarılır. 13. yüzyılda Latinlilerin Bulgaristan topraklarını işgali sırasında burasını yıktırır. 16. yüzyılda kaplıcaları ziyeret eden Sultan Kanuni Süleyman, buraya bir hamam inşa eder ki, bu hamam bugün bile kullanılmaktadır. Balkanların en büyük kaplıcaları olarak değerlendirilen Akva Kalide, şu anda 4 metre karesinde arkeoloji çalışmaları yapıldı ve yaklaşık 6 metre derinliğe inildi. Yeni yapılan incelemelerde kaplıcaların merkezi sayılan ‘kaldariy’ kısmı ve ısıtma merkezi keşfedildi.

Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.