İbrahim Karaosmanoğlu’na Bulgaristan’dan Teşekkür

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

2009 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinin Bulgaristan’a düzenlemiş olduğu kültür programı çerçevesindeki gezinin etkileri hala silinmedi, aksine devam ediyor. Program sırasında Burgaz’ın Ruen İlçesine bağlı Çelebi Köyünde; bahçesinde Varna Savaşı Şehitlerinin meskûn olduğu tarihi mescit de ziyaret edilmişti. Yaklaşık 700 yıllık bir geçmişi olan ve Selçuklu mimarisini yansıtan minaresiyle tarihe tanıklık eden mescit 1984 yılında Bulgaristan’daki Türklere karşı başlatılan asimilasyon sürecinde kendine düşen payı almış ve tahrip edilmişti.

Program sırasında Çelebi Köylü yaşlı bir kadın İbrahim Karaosmanoğlu’ndan camilerinin onarımı için yardım istemiş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da sözünü tutarak tarihi caminin onarımına yardım etmişti.

Onarımı tamamlanan tarihi mescit düzenlenen mevlit töreni ile açıldı. Cuma namazından önce okunan, mevlit, ilahi ve Kuran’ın ardından Burgaz Bölge Müftüsünün yaptığı konuşmada Karaosmanoğlu’un yapmış olduğu yardımdan dolayı kendisine teşekkür edildi. Törene Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adına Daire Başkanı ve aynı zamanda Bal-Türk Genel Başkanı olan Dr. Bayram Çolakoğlu katılırken, Burgaz milletvekili Durhan Hasan, HÖH Genel Başkan yardımcısı Ruşen Rıza ve Ruen Belediye Başkanı İsmail Osman da törende yer aldı. Programda yediden yetmişe Çelebi Köyü halkı iştirak ederken, adeta bir bayram havası yaşandı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.