Firmalar, Bulgaristan’daki kadro eksikliğinden dolayı Türkiye’yi tercih ediyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki bazı firmaların ülkedeki vasıflı eleman yetersizliğinden dolayı yurtdışına kaydığı açıklandı. Bulgaristan Ekonomi Odası Başkan Yardımcısı Kamen Kolev, yerli firmaların üretimlerini komşu ülkelere kaydırdığını iddia etti.

Şirketlerin genel olarak Türkiye’yi tercih ettiklerini belirten Kolev, bunların daha ziyade makina ve kimya sanayi sektörlerinden olduğunu ifade etti. Şimdilik bu şirketlerin birkaö tane olması, bu durumun trend haline gelmemesi anlamına gelmeyeceğini akataran Kolev, ‘İş piyasasında mühendis eksikliği var.

Üniversite öğrencilerin ancak yüzde 20’si mühendislik okuyor. Bu yüzden devletin daha az gerek duyulan bölümlerin sübvansiyonunu durdurup, iş pazarın ihtiyaçlarına yönelik üniversite bölümlerini desteklemesi gerekiyor.

Şu anda öğrenciler daha çok hukuk, işletme ve iktisat bölümlerine yöneliyor ve bunun için de üniversitelerdeki bu bölümler revaçta. BSK’ya göre ülkede 30 bin üzerinde üniversite mezunu işsiz bulunuyor. Bunların üçte biri ise iktisat mezunu.
Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.