Erdoğan’dan anayasada uzlaşma sözü

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin elde ettiği başarılı seçim sonucunun ardından yaptığı geleneksel balkon konuşmasında, yeni anayasayı uzlaşma ile hazırlayacaklarını, halktan bu mesajı aldıklarını söyledi. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara’daki genel merkezinde yaptığı geleneksel balkon konuşmasında “Bugün, çok farklı heyecanları aynı anda yaşıyoruz. Bir kez daha, Türkiye’deki her iki seçmenden birinin oyunu almış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Demokrasi tarihimizde, çok partili dönemde, nadir rastlanan bir biçimde, üçüncü dönem milletimizden yetki almanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.
Erdoğan’ın konuşmasında en dikkat çekici bölüm yeni anayasa ile ilgili mesajları oldu. Yeni anayasanın uzlaşma ile hazırlanacağını belirten Erdoğan, muhalefet partileri ile bu konuda görüşeceklerini dile getirdi. Halkın kendilerine aynı zamanda yeni anayasayı yapma ve bunu uzlaşma ile yapma mesajını verdiğini kaydeden Erdoğan şöyle konuştu:

AKP’liler seçim zaferini büyük sevinçle kutladı
“Muhalefet partilerinin de bu noktada, meydandaki vaatlerini, sevindirici umut verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. 330’un altında milletvekili çıkarıyoruz diye biz kapımızı kapamayacağız. Ana muhalefet ve muhalefete gideceğiz kabul ederlerse, kabul buyururlarsa oturup uzlaşmayla parlamento dışındaki partiler, STK’larla, medyayla tüm akademisyenlerle bu alanda sözü olanlara, en geniş anlamda istişare ve uzlaşma arayışı içinde olacağımızı daha bu akşamdan ifade ediyorum.”
Erdoğan, seçim meydanlarında incittiği siyasiler varsa onlardan da haklarını helal etmelerini istedi.
Birlik, beraberlik mesajı
Türkiye’nin yedi bölgesinde AKP’nin birinci parti olduğunu belirten Erdoğan, herkesi kucaklayacaklarını dile getirdi. Erdoğan, ”74 milyonun her bir ferdinin yaşam tarzı, inancı, değerleri, bizim üzerimizde mübarek bir emanettir. Bize oy verenlerin de, vermeyenlerin de yaşam tarzını, inanç ve değerlerini, onurumuz, namusumuz, şerefimiz olarak göreceğimizden hiç kimsenin ama hiç kimsenin kuşkusu, şüphesi, tereddütü olmasın” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu milletvekili sayısını artırdıklarını söyledi
Erdoğan ayrıca “Milli irade üzerindeki vesayet, hukuk dışılık, üstünlerin sultası yine tartışmasız şekilde kaybetmiştir. Türkiye’nin önüne yeni, yepyeni, tertemiz bir sayfa açılmıştır” dedi.
Erdoğan aynı zamanda dünyaya da mesaj verdi. Erdoğan, partisinin başarısına atıfta bulunarak “İstanbul kadar Saraybosna kazanmıştır; İzmir kadar Beyrut kazanmıştır; Ankara kadar Şam kazanmıştır; Diyarbakır kadar Ramallah, Nablus, Cenin, Batı Şeria, Kudüs, Gazze kazanmıştır. Bugün Türkiye kadar Orta Doğu, Kafkasya, Balkanlar, Avrupa kazanmıştır. Bugün, demokrasi kadar, özgürlük kadar, barış, adalet, istikrar kazanmıştır” dedi.
Kılıçdaroğlu: Milletvekili sayısını artırdık
Seçim sonuçlarını partisinin Ankara’daki genel merkezinde yaptığı konuşmada değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Adalet ve Kalkınma Partisi’ne başarılar diliyoruz ama şunu unutmasınlar, daha güçlü bir CHP var” dedi. Kılıçdaroğlu elde ettikleri sonucun başarılı olduğunu belirterek milletvekili sayısını artıran tek partinin CHP olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, ”CHP bu kısa süre içerisinde üç buçuk milyon gibi yeni oydaş kazanmıştır. Daha güçlüdür. 12 Eylül darbesinden bu yana en yüksek oyunu almıştır. Seçime girip milletvekili sayısını artıran tek parti CHP’dir” dedi.
MHP barajı aştı, BBP lideri istifa etti
MHP’nin aldığı sonucu değerlendiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal da seçim sonuçlarının MHP açısından başarısız bir sonuç olmadığını belirterek, ”Aksine kurulan tezgah, ahlaksızlık, insafsızlık, izansızlık ile birlikte değerlendirildiğinde, MHP’nin aleyhine yapılan baraj altına atma kampanyalarının şiddetiyle birlikte değerlendirildiğinde, bu sonuç MHP için bu açıdan değerlendirildiğinde başarıdır” dedi.
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu ise aldığı başarısız sonucun ardından görevinden istifa etti. Topçu, BBP’nin internet sitesindeki açıklamasında şunları kaydetti: ”Demokrasilerde milletin iradesinin üstüne söylenecek söz yoktur. Millet sandıkta konuşmuştur. Milletin takdiri de başımızın tacıdır. Seçim sonuçları neticesi ortaya çıkan mevcut başarısızlığı kendi üzerime alıyor ve rahmetli Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu’nun şahadetinden bu yana yürütmekte olduğum BBP Genel Başkanlığı görevini bırakıyorum.”
BDP’liler mecliste güçlendi
2007’deki son seçimlerin ardından oylarını daha da artırdığı gözlenen AKP oyların yüzde 49,91’ini aldı. Açılan sandıkların yüzde 99.98’ine göre, seçim barajını aşan 3 parti Meclis’e giriyor. AKP  yüzde 49,91 ile 326 milletvekili, ana muhalefetteki CHP yüzde 25,91 ile 135 milletvekili, MHP yüzde 12,99 ile 53 milletvekili çıkarıyor. MHP’nin yüzde 10’luk baraja takılıp takılmayacağı merakla bekleniyordu.
BDP’nin bağımsız adayları da büyük başarı elde etti. Bağımsız adaylar Türkiye genelinde yüzde 6’nın üzerinde oy aldı. Bu sonuçlara göre Meclis’te bağımsızların sayısı da 35 olacak. Meclise giren bağımsız adaylar arasında Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Hatip Dicle ve Sırrı Süreyya Önder de bulunuyor.

Leyla Zana da seçilmeyi başaran bağımsız adaylardan
CHP’nin cezaevindeki adaylarından Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal da TBMM’ye girmeye hak kazanan isimler arasında.
Bu sonuçlara göre AKP 2007’de yapılan genel seçimlere oranla oyunu yüzde 3,33, CHP ise yüzde 5 artırırken, baraja takılabileceği söylenen MHP ise 2007’ye oranla yüzde 1 oranında geriledi.
AKP sahillerde oyunu artırdı
Seçim tablosunda AKP’nin CHP’nin güçlü olduğu sahil bölgelerinde de oylarını artırdığı gözleniyor. AKP, CHP’nin eski genel başkanı Deniz Baykal’ın memleketi Antalya’da oyunu yüzde 34’ten yüzde 39’a yükseltti. CHP’nin Antalya’daki oy oranı ise yüzde 33. AKP batıdaki diğer sahip kentlerinde de oylarını artırdı.
Ancak AKP, anayasayı tek başına değiştirecek üçte ikilik çoğunluğa sahip olmadı. TBMM’de yeni anayasa hazırlanması için AKP’nin uzlaşma araması gerekecek.
© Deutsche Welle Türkçe


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.