Büyükelçi Sinirlioğlu, Köstence’den çiçek buketleri ve gözyaşları ile uğurlandı

Haberler
İçeriği Paylaş

Romanya’daki görev süresi sona eren Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu onuruna Köstence’de bir veda resepsiyonu düzenlendi. Palm Beach otelde Başkonsolos Füsun Aramaz himayesinde gerçekleştirilen programa; milletvekilleri, soydaş dernekleri temsilcileri, TİAD Başkanı Ömer Süsli, TİAD Dobruca Başkanı Hacı Vural, çok sayıda işadamı, eğitimci, öğrenci ve davetli katıldı.
Resepsiyonda davetlilere hitaben bir konuşma yapan Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Romanya’dan çok güzel duygularla ayrıldığını belirterek, görev süresi içerisinde kendisi için en öncelikli konuların başında soydaşların eğitim ve özellikle Türkçe konusu geldiğini vurguladı.
Soydaşlara yönelik “Sizler benim için her zaman öncelikli oldunuz.” diyen Sinirlioğlu, “Sizlerle ilgili yapmayı düşündüğüm çok plan ve projelerim vardı. Bunlardan ‘ne kadarını yapabildim’ bilmiyorum. Bizim sizlere karşı tarihi sorumluluklarımız var.” dedi.
Birlik– beraberliğin önemine dikkat çeken Sinirlioğlu, “bizler aynı tarih ve kültüre sahibiz. Türk ve Tatar olarak iki tane derneğimiz olsa da aynı değerlere sahibiz. Bu nedenle birlik ve beraberlik ve dayanışma içerisinde olmamız çok önemli.” diye seslendi.
Soydaşlara, çocuklarına mutlaka Türkçe öğretmelerini, kendi kültür ve değerlerini unutmamalarını tavsiye eden Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, “Türkçe bizim sizlerle olan en önemli bağımız. Bu nedenle Hem Bükreş’te hem de Köstence’de soydaş gençlerimize yönelik kurslar açtık.” dedi.
Resepsiyonda Büyükelçi Sinirlioğlu’na bir teşekkür konuşması yapan Başkonsolos Füsun Aramaz da Büyükelçi Sinirlioğlu’nun kendileri için her zaman yol gösterici olduğunu vurguladı. Aramaz, “Özellikle Türkiye – Romanya arasında yaptığı çok yönlü çalışmalarının yanı sıra Dobruca’ya özel bir önem verdi. Soydaş gençler adına yaktığı eğitim çalışmalarını bizler devam ettireceğiz. Bize gösterdiği yakın ilgi ve dayanışmalardan dolayı kendisine çok teşekkür eder, yeni görevinin hayırlı olmasını dilerim” dedi. Aramaz, konuşmasının sonunda Büyükelçi Sinirlioğlu’na bir tablo hediye etti.
Daha sonra tek tek herkesle tokalaşan ve vedalaşan Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu’na Türk ve Tatar soydaş dernek yetkilileri  ve vatandaşlar tarafından çiçek ve plaketler takdim edildi. Veda töreninde zaman zaman duygulanan soydaş vatandaşlardan bazıları gözyaşlarını tutamadı.
Program, soydaş derneklerinin hazırladığı şarkılar ve folklor oyunları gösterisi ile sona erdi.
Büyükelçi Sinirlioğlu, 5 Nisan Salı akşamı da Büyükelçilik rezidansında bir veda resepsiyonu verecek. Resepsiyona bütün Türk vatandaşları ve soydaşlar davetli.
RAMAZAN YILMAZ, KÖSTENCE


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.