Bulgaristan’da telekulak skandalı seçim kampanyasını rehin aldı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Erken genel seçimlerinin gündemi, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan telefon dinleme olayının gölgesinde kaldı.

Analistlere göre, Bulgaristan’da yaklaşmakta olan erken genel seçimlerinin sonuçlarının, kamuoyunun dikkatinin ülkenin önde gelen siyasilerinin telefonlarının yasa dışı olarak dinlenmesinin yol açtığı sansasyonel bir skandala çevrilmesiyle, önceden kestirilmesi daha zor hale geldi.

Yeni Bulgar Üniversitesi siyasi bilimler fakültesi öğretim üyesi Evgeniy Dainov, skandalın dikkatleri partilerin program ve platformlarından uzaklaştırarak seçim kampanyası dönemini etkilediğini ileri sürdü.

SETimes‘a konuşan Dainov, “Bu, [1989 yılında komünizmin sona ermesinden bu yana], biz sonuna yaklaştıkça, kime oy vereceğinden emin insan sayısının azaldığı ilk seçim kampanyası.” diyerek şöyle devam etti: “Daha önce hiç olmamıştı.”

12 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimlerin kampanya dönemi, eski GERB’li kabine üyesinin 2009 yılından beri ülkenin önde gelen isimlerinin telefon görüşmelerinin yasa dışı olarak kaydedilmesini emrettiği yönündeki iddialarla gölgelendi.

Tartışma, Bulgar Sosyalist Partisi genel başkanı Sergey Stanishev’in, telefon dinlemeyle ilgili bilgileri ülke baş savcısı Sotir Tsatsarov’a gönderdiğini söylediği Mart ayı sonunda patlak verdi. Stanishev, siyasileri, iş adamlarını ve hakimleri hedef aldığı iddia edilen yasa dışı telefon dinleme eylemiyle ilgili talimatın eski İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov tarafından verildiğini öne sürdü.

Baş savcılığın söz konusu iddialarla ilgili açtığı soruşturmada, Stanishev’in ilettiği bilgilerin “üçte ikisinin” doğru olduğu ortaya çıktı.

Olayla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’na bağlı Fiili Teknik Operasyonlar Uzman Müdürlüğü’nde çalışan dört yetkili hakkında suç duyurusunda bulunuldu ve Nisan ayı sonunda savcılık Tsvetanov’un eylemlerinden sorumlu olduğunu açıkladı.

Savcılık, Tsvetanov hakkındaki yasal işlemlerin, kayıtlı milletvekili adayı olarak sahip olduğu dokunulmazlık nedeniyle askıya alındığını ileri sürdü.

Herhangi bir kabahat işlemediğini ileri süren Tsvetanov, dokunulmazlığından vazgeçmeye hazır olduğunu, ancak “seçim kampanyası sırasında meydana gelen her şey insanlara oldukça şüpheli göründüğü için” bunu ancak seçimlerden sonra yapabileceğini ifade etti.

Bulgaristan’ın organize suçla mücadele birimi başkanı Tihomir Stoychev, SETimes‘a skandalın “siyasetteki dürüstlük yoksunluğunu ve siyasi güçlerin bu tür araçları seçim öncesi kullanma isteğini” ortaya koyduğunu söyledi.

Stoychev, telefon dinlenmesine izin verilmesinden “uygunsuz yasal tedbirlerin” sorumlu olduğunu belirtti.

Stoychev, “Tabii ki, bu uygulamaya son vermek için, daha güçlü bir sivil denetim de dahil olmak üzere kapsamlı bir kurumsal ve siyasi reform gerçekleştirilmesi gerekiyor.” dedi.

Geçici Başbakan Marin Raykov, özel gözetim araçlarının kullanımına ilişkin kurallarda, bu alanda tespit edilmiş eksiklikleri gidermek amacıyla yapılacak değişikliklerin incelenmekte olduğunu ve onaylanmalarının beklendiğini söyledi.

Ancak bunun için bir parlamento ve olağan bir hükümet gerekiyor.

Pek çok analist, Pazar günü yapılacak seçimlerden hükümet kuracak bir çoğunluk çıkmayacağı ve aylarca sürecek bir belirsizlik döneminin kendilerini beklediği görüşünde.

Bu duruma vatandaşlar da öfkeli.

Sofya’dan 46 yaşındaki Plamen Georgiev, SETimes‘a “Bu durum iddia ettikleri gibi dört yıldır sürüyorsa, ortaya çıkarmak için neden bu kadar beklemeleri gerekti?” diyerek şöyle devam ediyor: “Sonra kimin isyan ettiğine bakın – eski komünistler! Casusluk, telefon dinleme, komplolar onların partilerinin uzmanlık alanı… Ama tabii ki, iddia edildiği gibi bütün telefon dinlemelerin arkasında gerçekten Tsvetanov varsa, adaletin önüne çıkarılmalı.”

 

SETimes.com

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.