Bulgaristan’da 13 Müslüman yargılanıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan‘da ‘köktendinci’ oldukları gerekçesiyle 12 imam ile bir Müslüman kadının yargılanmasına Pazarcık Bölge Mahkemesi’nde devam edildi.

Savcılık, Selefi olarak nitelendirdiği sanıkların ‘köktendinci’ olduklarını ve ideolojilerini yaymak istediklerini iddia ediyor. Sanıkların ayrıca, “İslam Vakfı adlı Arap örgütüne üye oldukları ve gizli faaliyetlerde bulundukları” iddia ediliyor.

Bugünkü duruşma öncesinde bayramlaşan sanıklar arasındaki Lıjnitsa köyü imamı Muhammet Kamber, 1970’li yıllarda vefat eden büyükannesinin çarşaflı fotoğrafını basın mensuplarına göstererek,Bulgaristan‘daki Müslümanların geleneksel giyiminin ‘burka’ diye adlandırılmasına karşı çıktı.

Suriye ve Bulgaristan vatandaşlığı bulunan Muafak Al Asad ise mahkemeye verdiği ifadede Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) tarafından baskı yapıldığını iddia etti. Ailesinin tehdit edildiğini belirten Asad, tercümandan vazgeçmesi için kendisini ikna etmek istediklerini söyledi.

Bu arada milliyetçi parti ve kuruluşlar mahkeme yakınlarında protesto gösterisinde bulundu. Ataka ve VMRO partisi ile Bulgaristan‘ı Kurtarma Milli Cephesi, sanıkları protesto etti. Ülkenin farklı kesimlerinden gelen Müslümanlar ise mahkeme önünde sessiz eylem yaptı. Gruplar arasında herhangi bir olay çıkmadı.

Bulgaristan Başmüftü Yardımcısı Birali Birali, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Müslümanlar aleyindeki suçlamaları kabul etmediklerini belirtti. Biralı, savcılığın iddialarını tekrar gözden geçirerek somutlaştırmasını istedi.

Konuyla alakalı uzman görüşlerinde yer verilmesini isteyen Birali, “Bulgaristan‘da biz farklı dinler arasındaki diyalogumuzu her zaman belirtmişizdir. Hiçbir zaman Bulgaristan‘daki barışı tehdit eden kişilerin odağı altında kalmak istemiyoruz. İnsanlar, din ön plana çıkarılarak birbirlerine düşürülmemeli.” dedi.

Müslümanlar olarak hem dinlerini hem de vatanları olan Bulgaristan‘ı utandıracak hareketlerden kaçınacaklarını vurgulayan Birali, düzenledikleri sessiz eylemin karşı protesto olarak algılanmamasını istedi.

Aralarında iki bölge müftüsünün de bulunduğu sanıkları isimleri şu şekilde sıralanıyor: Said Mutlu, Pazarcik Bölge Müftüsü Abdullah Salih, Ahmet Musa, Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, Hayri Şerifov, Bayram Uşev, Ahmet Abdurrahmanov, İzzet Calev, Muhammet Kamber, Yusuf Gorelski, Nayme Gorelska, Ali Hayreddin ve Ali Hoca.

Dava, 3 gizli tanığın ifadeleri alınarak devam edecek.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.