Bulgaristan, Euro Bölgesinin Bekleme Odasına Girdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Merkez Bankasından (ECB) yapılan açıklamada Bulgaristan ve Hırvatistan’ın, Euro Bölgesinin bekleme odası olarak bilinen Avrupa Döviz Kuru Mekanizmasına (ERM-II) katıldığı bildirildi. En az iki yıl içinde iki ülke AB’nin ortak para birimi olan Euro’yu kabul etmeye hazırlanacak.

Bulgaristan ve Hırvatistan, ERM- II ve Bankacılık Birliği’ne eş zamanlı olarak katıldı.

Karar, Euro Bölgesi maliye bakanlarının, ECB Başkanı ve aday ülkelerin maliye bakanları ve merkez bankalarının yöneticileri ile yaptığı görüşme sonrasında alındı.

Bu karar, Euro Bölgesinin 2015 yılından bu yana ilk kez yeni üyelerle genişleyebileceği anlamına geliyor. O zaman Litvanya, tek Avrupa para birimini kullanmaya başlayan AB’deki 19. ülke oldu.

Açıklamada söz konusu ülkelerin para birimlerinin mekanizma içerisinde yüzde 15 oranındaki kur dalgalanma bandına alındığı, 1 avronun 1,95583 Bulgar levası ve 7,53450 kuna olarak belirlendiği kaydedildi.

ECB, Bulgaristan’ın şu altı sektörde önlem almaya devam etmesi gerektiğine dikkat çekiyor: bankacılık denetimi, bankacılık dışı finansal sektör denetimi, kara para aklama ile mücadele çerçevesi, iflas çerçevesi, kamu işletmelerinin yönetimi ve makro ihtiyati çerçeve (yani tüm finansal sistemi izlemeye, sistemdeki risk ve zayıflıkları tespit etmeye ve önlemeye yönelik politikalar).

Cuma günü düzenelenen basın toplantısında konuşan Bulgaristan Merkez Bankası Müdürü Dimitır Radev, “Bu, Bulgaristan’ın geleceği için önemli olacak tarihi bir an, bizi birleştirmesi gereken bir an. Bunun bugün olmayacağını biliyorum, ama er ya da geç olacak. Bu karar, şu aşamada Bulgaristan’a AB meselelerini çözmede sahip olmadığı bir ağırlık kazandırıyor. Bu ağırlık hem ekonomimizin hem de sınırlarımızın boyutunu aşıyor” diye kaydetti.

Maliye Bakanı Vladislav Goranov, “Bu, Avrupa-Atlantik ailesine daha fazla entegrasyona yönelik NATO ve AB’ye katılmak gibi birkaç tarihi kararla karşılaştırılabilir bir adımdır. Bir sonraki mantıklı adım, önümüzdeki zorlukları aştığımızda Euro Bölgesine katılmak” dedi.

İlk önce Bulgaristan, Temmuz 2019’da Euro Bölgesinin bekleme odasına girmeye davet beklerdi, ancak daha sonra katılma tarihi birkaç kez ertelendi. Bir ay önce devlete ait Bulgaristan Kalkınma Bankasının katılımıyla ülkemizin Euro Bölgesinin bekleme odasına girmesi için son koşul olarak belirtilen İlk Yatırım Bankasının (FIB) sermayesi artırıldı.

Cuma günü AB Komisyonu, yetkililerin euro kabul süreci boyunca çabalarını teşvik etmeye devam edeceğini söyleyerek Bulgaristan ve Hırvatistan’ın ERM- II ve Bankacılık Birliği’ne katılımını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

AK Başkanı Ursula von der Leyen, “Euro, AB’nin, refahının ve dayanışmasının sembolü. Bu karar Bulgaristan ve Hırvatistan’ın üstlendiği önemli ekonomik reformların takdir edilmesi anlamına gelir” dedi.

Kaynak: Kircaalihaber.com


İçeriği Paylaş