Bulgaristan’daki Türk Kültür Dernekleri tek bir çatı altında toplanıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki kültürler faaliyet gösteren Türk dernekleri bir çatı altında toplanacak. Kültürel Etkileşim Derneği’nin organize ettiği “Avrupa Kültürlerin Entegrasyonu ve Bulgaristan Türk Edebiyatının Geleceği” adındaki konferans sonunda dernek temsilcileri ve genel sekreterleri bir araya gelerek federasyon kurma fikrini benimsedi.    Fikri açıklayan Kırcaali Ömer Lütfi Derneği Genel Sektreteri Müzekki Ahmet, ülkedeki Türk derneklerin bir çatı altında toplanma zamanı geldiği sözü salondan alkış topladı. Rusçuk Türkiye ile Kültürel İlişkiler Derneği Güneş, Kırcaali Ömer Lütfi Derneği, Varna Türk Kültür Merkezi, Burgas Recep Küpçü Kültür Derneği, Razgrad Deliroman Edebiyat Derneği bu federasyonun çekirdeğini oluşturacak.    Konferansı başarılı olarak değerlendiren Kültürel Etkileşim Derneği Başkanı İbrahim Yalımov, Bulgaristan’daki Türk azınlığının kendine özgü edebiyatının olduğunu ortaya koyulduğunu belirtti. Yalımov, “Türk edebiyatının sadece var olduğunu değil, ileride de yaşayabileceğini ispatlamış olduk. Biz konferans esnasında geriye baktık, fakat bunu ancak ileriye adım atabilmek için yaptık. Kanaatimce bu konferansta eski kuşakla yeni kuşak arasında köprü kuruldu. Köprünün üzerinde ne kadar genç neslin geçeceği üzerinde durmak lazım, ama ilk adımlar atılmıştır. Bundan sonra gençler bu yolda yürüyeceklerdir.” sözlerini kullandı. Türk kültürünün ve aydınlarının üzerindeki başlıca sorun olarak kimliğin korunması ve geliştirilmesi olduğunu vurgulayan Yalımov, bu kimliğin ortak noktası kültür olduğunu belirtti.

Sabancı Üniversitesi’nden Yard.Doç.Dr. Aziz Şakir de “1990-2010 arasında yetişen yeni nesil Bulgaristan şairleri” adlı konuşmasında günümüzde yerli şairlerin birçok zorluklarla karşı karşıya geldiğini belirtti. Konuyla alakalı iki genç isim zikreden Şakir, birinin inşaat şirketinde çalıştığını ve şiir yazmaya bıraktığını, diğerinin ise şu anda Hollanda’da olduğunu vurguladı.    Bulgaristan’daki her 10 gençten sadece birinin edebiyatla ilgilisini devam ettirmek istediğini belirten Şakir, “Eğer Orhan Pamuk, Bulgaristan’da doğup yetişseydi, Nobel ödülünü almak şöyle dursun, eserini yayınlamakta ve ikinci bir eserini yazmakta zorluk çekerdi.” ifadelerini kullanarak yerli yazarların en büyük kayıplarını şiir alanında verdiklerini dile getirdi.    İki gün süren programa ülke genelinden yerli aydın ve Türkçe öğretmenleri iştirak ederek, konuşmacı olarak Türkiye’den de misafirler katıldı.

CİHAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.