Blagay Tekkesi’ne 600 yıl sonra yeniden Türk eli değecek

Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek’in Mostar kenti yakınlarında Osmanlı’nın bölgeyi fethinden yaklaşık 100 yıl önce kurulduğu düşünülen Blagay Alperenler Tekkesi, 33 yıllığına, Türklere ait Fidan Turizm’e devredildi.

Restorasyon çalışmasının başlatıldığı tekkenin 100 yıl önce yıkılan imarethanesi ile misafirhanesi, eski mimarisine uygun olarak yeniden inşa edilecek. Mostar’a 15 kilometre uzaklıkta Buna Nehri’nin kaynağının çıktığı yere Anadolu’dan gelen Alperenler tarafından yaklaşık 600 yıl önce inşa edilen tekke, Bosna-Hersek’te görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olarak gösteriliyor. Balkanlar’ın İslamlaşmasında önemli katkısı bulunan Sarı Saltuk’a ait mezarın da bulunduğu rivayet edilen tekkeyi, her yıl Bosna-Hersek’in değişik bölgelerinden ve başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerden 200 bin kişi ziyaret ediyor. Buna Nehri’nin hızlı ve tertemiz suyunun kaynağının bulunduğu yerde, yüksekçe kayanın dibinde beyaz ve ahşap mütevazı mimariye sahip tekke, görenleri büyüleyen konumuyla dikkati çekiyor. Nar ağaçlarıyla çevrili, sessiz ve sakin bir bölgede kurulan tekkede, gerek ahşap yapının eskimesi, gerek çevre düzenlemesinin iyi olmaması nedeniyle, bir süredir ziyaretçilere istenilen hizmet sunulamıyordu. Bunun üzerine Bosna-Hersek’e yılda 10 binin üzerinde turist getiren Fidan Turizm, “Tekkenin restorasyonunun ve çevre düzenlemesinin yapılması, bölgeye gelen turistlere dervişlik geleneğinin en iyi şekilde anlatılması” konusunda proje hazırladı.
Mostar Müftülüğü ve Mostar İslam Birliği Meclisi, Fidan Turizm’in hazırladığı projeyi kabul ederek, tekkenin işletme hakkını da 33 yıllığına bu firmaya devretti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.