Bayrampaşa Belediyesi, Kırcaali’de 3000 kişiye iftar verecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İstanbul Bayrampaşa Belediyesi bu yıl dördüncü kez Kırcaali’de 300 kişiye iftar yemeği verecek. Etkinlik, Bayrampaşa Belediyesinin 2005 yılından beri yürüttüğü “Balkanlar’da Ramazan” programı çerçevesinde, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ile ortaklaşa organize edilmektedir. Program, 24 Ağustos 2011 tarihinde saat 20.00’da “Drujba” stadyumu önünde Türk sanatçılarının sunduğu konserle başlayacak ve ardından Bayrampaşa Belediyesi’nin Türkiye’den sağladığı aşçılar tarafından mutfak tertiplenen bir tırda hazırlanan geleneksel Türk yemekleri gelen herkese ikram edildikten sonra toplu halde iftar yapılacak.

Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet programla ilgili şöyle açıklamada bulundu: “Bayrampaşa Belediyesi, artık altıncı sene eski Belediye Başkanı Hüseyin Bürge tarafından başlatılan Balkan ülkelerinde Müslüman Türklerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerde binlerce insana iftar yemeği veriyor ve aynı zamanda Ramazan programı sunuyor. Bu yıl 24 Ağustos 2011 tarihinde Bayrampaşa Belediyesi Kırcaali’de dördüncü kez 3000 kişiye iftar verecek ve Kırcaalilere zengin kültür programı sunacak. Türkiye’den gelen ünlü sanatçılar Kırcaali hayranlarıyla buluşacaklar, çeşitli ilahiler okunacak. Etkinlik Türk televizyonlarının yaptığı canlı yayın aracılığıyla Türkiye’de ve tüm dünyada izlenecek”.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner etkinlikle ilgili gazetemize şöyle konuştu: “Balkanlar’da yaşayan dindaşlarımızın ve soydaşlarımızın acıları henüz tazedir ve yaraları henüz kapanmamıştır. Bu yaraları bir nebze olsun sarmak, Balkan coğrafyasındaki dindaşlarımızın ve soydaşlarımızın acısını bir nebze olsun paylaşmak için 2005’te başlattığımız “Balkanlar’da Ramazan” etkinliklerini her yıl düzenli olarak sürdürmeyi üzerimizdeki bir sorumluluk olarak görüyoruz. Projemiz kapsamında, her yıl Ramazan ayında yardım tırlarımızla Balkan yollarına düşüyor, ülkemizde yaşadığımız, yaşattığımız Ramazan coşkusunu Balkanlar’a taşıyoruz. Ramazan vesilesi ile dindaşlarımızın, soydaşlarımızın uğradıkları zulümler sonucu açılan yaralarını sararak ve dostluk köprüleri kurarak, uzakları yakın ediyoruz. Ramazanın gönüllerimizde açtığı bahar çiçeklerinin kokusunu ve tohumunu Balkanlar’a götürerek, bu çiçekleri Balkanlar’da yeşertiyor, Balkanlar’da kanlı ellerin açtığı yaraları, Ramazanın yufkalaştırdığı yüreğimizle sarıyoruz. Ramazanın verdiği huzuru ve mutluluğu, Allah nasip ederse komşuluk iftarları ile Bayrampaşa’mızda, kardeşlik iftarlarıyla tüm Balkanlar’da yaşayacağız. Ramazan ayının tüm İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ederim. Tüm bu duygu ve düşüncelerle sizleri selamlıyor, en kalbi duygularımla saygılarımı sunuyorum”.

Kırcaali’den sonra Bayrampaşa Belediyesi, Silistre ilinin Dulovo kasabasında iftar verecek.
Daha önceki yıllarda ise Kırcaali’den başka Bulgaristan’ın Haskovo, Şumnu, Aytos, Ruen gibi şehirlerinde “Balkanlar’da Ramazan” etkinliğinin gerçekleştirilmişti.

Resmiye MÜMÜN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.