Başmüftü Mustafa Hacı, Şumnu’da imamlar ile bir araya geldi

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı ve Şumnu bölgesi imamları bugün Şumnu’da toplantı gerçekleştirdiler. Şumnu İlahiyat Lisesi yemekhanesinde gerçekleşen toplantıya çok sayıda imam katıldı. Düzenlenen toplantıda Bulgaristan Müslümanların içinde bulundukları problemler, yaz Kuran kursları ve dini seminerler gibi birçok konu ele alındı. Problemlerin çözümleri hakkında Müslümanlar ile istişarelerde bulunuldu.
Toplantıya katılan imamların çoğunluğunu yaşlıların oluşturması dikkatlerden kaçmadı. Toplantıda bu konuya da değinildi. Yaşlı imamlar günümüzde gençlerin imamlık yapmaya sıcak bakmadıklarını ve genellikle çalışmak için yurtdışına gittiklerini belirttiler. İmam kadrolarının gençleştirilmesi gerektiği ve bu konuda gerekenlerin yapılması gerektiği vurgulandı. Toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantının ardından Başmüftü Hacı imamlar ile birlikte Tombul camiinde öğlen namazı kıldılar. Kılınan namazın ardından Şumnu bölge müftülüğünü de ziyaret eden Başmüftü kısa bir görüşmenin ardından Şumnu ziyaretini tamamladı.
Fevzi EHLİMAN

Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı ve Şumnu bölgesi imamları bugün Şumnu’da toplantı gerçekleştirdiler. Şumnu İlahiyat Lisesi yemekhanesinde gerçekleşen toplantıya çok sayıda imam katıldı. Düzenlenen toplantıda Bulgaristan Müslümanların içinde bulundukları problemler, yaz Kuran kursları ve dini seminerler gibi birçok konu ele alındı. Problemlerin çözümleri hakkında Müslümanlar ile istişarelerde bulunuldu. Toplantıya katılan imamların çoğunluğunu yaşlıların oluşturması dikkatlerden kaçmadı. Toplantıda bu konuya da değinildi. Yaşlı imamlar günümüzde gençlerin imamlık yapmaya sıcak bakmadıklarını ve genellikle çalışmak için yurtdışına gittiklerini belirttiler. İmam kadrolarının gençleştirilmesi gerektiği ve bu konuda gerekenlerin yapılması gerektiği vurgulandı. Toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantının ardından Başmüftü Hacı imamlar ile birlikte Tombul camiinde öğlen namazı kıldılar. Kılınan namazın ardından Şumnu bölge müftülüğünü de ziyaret eden Başmüftü kısa bir görüşmenin ardından Şumnu ziyaretini tamamladı.
Fevzi EHLİMAN


İçeriği Paylaş

1 thought on “Başmüftü Mustafa Hacı, Şumnu’da imamlar ile bir araya geldi

  1. s.a. counluk olarak yasli imamlar neden var diye dusundunuzmu hic gencler neden avrupayi tercih ediyor hemde imam hatip liselerinden mezun olanlar bile cunku 300 leva ve sigortasi olmayan gencler napsinlar 300 kimse calismaz bunu bilin iste maaslarin az olmasindan ve sigortanin odenmediinden dolayi gencler bu isten cekiniyorlar ha birde sigorta yaptik ama sofiada filan daha imza bile atmamis olan sigortasini gormemis kisi nasil inansin ve maasinin daha az olarak gelmesini goruncede adam iyice souyor bu isten ben ne anladim diyor bu isten butun sigortam maastan kesiliyor samo osiguryavast gibisin yine daha iyi kendim odeseydim diye biliyor yani nerde basmuftuluk nerde bolge muftulukleri hani bir aciklama bekliyoruz gencler bu yuzden sicak kanla bakmiyorlar mademki bukadar az ve sigortasiz calistiriyorlar genclerimizi ozaman bu okullardada okumalarinda bir hayir gormuyoruz yani niye okusun bosuna ne meslek ne is yahu onlarada birileri9 destek olup gerek bolge gerek basmuftulukten gelin genc kardeslerim size sigorta 600 levada maas deseler ozaman bi baska olur genclerimizde de merak olur bu iste calismak icin benden buladar sevgilerim ve saygilarimla iyi aksamlar dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.