Başkent Sofya’da yeni Müslüman Mezarlığı yapılması isteniliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Parlamenter Grubu milletvekilleri, Bulgaristan Başmüftülüğü temsilcileri ile birlikte Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova’dan başkentte yaşayan Müslümanlara yeni bir mezarlık yeri ayrılması talebinde bulunacaklarını bildirdiler.

Başkentte yaşayan 20 000 Müslüman ve 6000 Türk kaybettikleri yakınlarını defnedecek yer bulamakta zorlandıkları açıklandı. Merkez Mezarlıklarda boş olan az sayıdaki mezar yerlerinin satılmış oldukları ortaya çıktı. 2009 yılının Haziran ayında açılan “Botunets” semtinde bulunan Müslüman mezarlık parkında da boş mezar yerlerinin kalmadığı anlaşıldı. “Kremikovtsi” bölgesinin halkı arasında yaklaşık 4000 Müslüman olduğu belli oldu.

Sofya Belediyesi Mezarlık Parkları Daire BaşkanıVentsislav Grigorov, “Boyana mezarlığında Müslümanlar için ayrılmış 1 dekarlık arazi mevcut. Oraya bir Müslüman ailesinin fertleri gömülü ve daha 250 civarında boş mezar yerleri var” diye izah etti. O, yeni bir mezarlık yerinin belirlenmesi için sağlık müfettişliğinden izin belgesi alınmasının zorunlu olduğunu hatırlattı.

Böyle bir belgenin ise bu yerin konut evlerinden minimum 300 metre uzak olması, yeraltı suları seviyesinin yüksek olmaması ve eğilimli yer olmaması gibi bir sürü istemlere uyması halinde verildiği belirtildi.
Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.