Bakan Tehdit aldı ve istifa etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek Federasyonu’nun Saraybosna Kantonu Eğitim ve Bilim Bakanı Emir Sulyagiç’in, görevinden istifa ettiği bildirildi.

Dün, zarfında bir merminin de bulunduğu ”tehdit” mektubu alan Sulyagiç, Saraybosna Kanton Hükümeti’nin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, ”son zamanlarda çeşitli baskı ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını, bu nedenle bulunduğu görevinden istifa ettiğini” belirtti.

Saraybosna kantonundaki ilköğretim okulları ve liselere 13 Mayıs 2011’de gönderdiği yazıda, din derslerinin öğrencilerin not ortalamasına girmeyeceği yönünde karar alındığını belirtmesinin ardından büyük tepki toplayan Sulyagiç, açıklamasında, ”Medya ve kamuoyunun bazı kesimlerinden gelen baskının, ev adresime zarf içinde mermi gönderilmesine de yol açtığı düşüncesindeyim” ifadesini kullandı.

Sulyagiç’e gelen ”tehdit” mektubuyla ilgili açıklama yapan Saraybosna Kantonu İçişleri Bakanı Muhamed Budimliç, kendisinin de ”tehdit edici mesaj içeren” bir mektup aldığını söyledi.

Sulyagiç’e gelen mektupla ilgili gerekli araştırmanın başlatıldığını ifade eden Budimliç, ”Mektupta, tehdit edici mesajın yanı sıra bir merminin de bulunduğunu” söyledi.

Bosna-Hersek Federasyonu Saraybosna Kantonu Eğitim ve Bilim Bakanlığının, din derslerinin öğrencilerin not ortalamasına dahil edilmemesine yönelik aldığı karar büyük tepkilere neden olmuştu. Sert eleştirilerin hedefi olan Sulyagiç, kararın 2011-2012 eğitim öğretim yılının sonuna kadar geçersiz olacağını açıklamıştı.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.