5. Uluslararası Hıdırellez Bayramı Dillere Destan Oldu

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin birlikte düzenlediğii 5. Uluslararası Hıdırellez Bayramı etkinlikleri ikinci gün programı ile son buldu. Hıdırellez Bayramının ikinci günü etkinliklerine güneş doğarken başlandı. Balkan Kültür Evi’nin de bulunduğu SEKA Kültür Alanında bulunan evlerin kapılarına söğüt dalı asılmasıyla başlanan gün Kartepe ilçesinin Karatepe Köyü’nde Hıdırellez niyetine koyun kesimi ile devam etti.

Mihir, nişanlar Çıkartıldı

İlk gün akşamı Balkan Kültür Evi bahçesindeki gül dibine bakraç içinde gömülen mihir, nişanlar Balkanların ünlü Türküsü “kızılcıklar oldu mu” ile çıkarıldı. Bulgaristan, Makedonya ve Bosna-Hersek’ ve Kocaeli’den katılan folklor ekipleri bakraç içerisindeki nişanları sahneye getirdi.

Protokol ve Katılımcılar için maniler okundu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Bakan Vekili Zekeriya Özak, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, Bal-Türk Genel Merkez, Karamürsel, Gebze, Körfez ve Çayırova Şubeleri, Balkan Kökenli derneklerin temsilcileri ve Gaziler Derneği yönetiminin yanı sıra yüzlerce Bal-Türk üyesi ve İzmir’den gelen misafirler büyük bir ilgi ile etkinliğe iştirak etti.

Bakraç içerisinden çıkartılan nişanlar protokol ve misafirlere takdim edilerek, herkesin kısmetine düşen maniler okundu. Manilerin okunması sırasında geçmiş yad edildi, kültürümüzün önemli bir parçası mani okuma geleneği de canlandırıldı.

Konuşmalar

Manilerin ardından Bal-Türk Başkan Vekili Şükrü AR açılış konuşması yaptı. Herkesin Hıdırellez Bayramını tebrik etti. Desteklerinden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etti. Ardında Bal-Türk’ün önceki dönem başkanı Bayram Çolakoğlu da bir konuşma yaptı, katılımcıların bayramını tebrik etti. Balkan Türkleri Davasının bir mensubu olmak için sıfatlara ihtiyaç olmadığını, bu davanın bir neferi olarak her daim davanın içinde yer alacağını ifade etti.

Aynı zamanda Bal-Türk’ün üyesi de olan Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz da konuşmasında özetle “Balkan davasından derneklerimizin, derneğimizin her zaman destekçisiyiz” dedi. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran da yaptığı konuşmada tebrik ve takdirlerini iletti. Balk-Türk Körfez Şubesine de her daim destek olduklarını ve olacaklarını ifade etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu adına programa iştirak eden Başkan Velili Zekeriya Özak son konuşmayı yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanının selamını ileten Özakj, Hıdırellezin kültürümüzdeki, geleneklerimizdeki yerinden bahsetti. “Bu güzel geleneği yaşatan Balkan Türkleri Derneğini tebrik ediyorum. Bal-Türk’ün geleneklerimizi yaşatma adına yaptığı bu çalışmaları daima destekledik ve destekleyeceğiz. Bu bayram ülkemiz için insanımız için Balkanlardaki soydaşlarımız için tüm insanlık için hayır ve bereket getirsin inşallah” diyerek sözlerini tamamladı.

Gösteriler

Konuşmaların ardında Kocaeli’den katılan halkoyunları ekibi, Bulgaristan, Makedonya ve Bosna-Hersek gruplarının oyunları sergilendi. Ve ardından Bulgaristan ekibinin konseri ile katılımcılar eğlenceli, seviyeli, coşkulu bir etkinlik daha yaşamış oldu.

Prgramın ardından Balkanlardan gelen katılımcılara hediyeler takdim edildi, duygu dolu bir ayrılık ve vedalaşma ile gruplar ülkelerine uğurlandı.

İl Dışından Gelen İlgi

İzmir’den İzmir Pomak Derneği üyeleri otuz kişi ile programa katılırken, internetten yapılan davet ile ve kendi başına İstanbul’dan da yirmibeş kişi geldi. 700 kişinin, hava şartlarına rağmen, katıldığı hıdırellez kutlamaları katılanları oldukça memnun etti.


İçeriği Paylaş