Yunanistan Yunanlarındır!

Yunanistan seçimlerinde sol partiler önemli bir çıkış yapmış olsa da, en şaşırtıcı sonuç yüzde 6,97 oy alan radikal sağcılardan (Altın Şafak) geldi.

Altın Şafak hareketinin merkezinde Adolf Hitler‘in nasyonal sosyalizmi var. Söylemlerini klasik anti-kapitalist demagoji, göçmen düşmanlığı, ırkçılık, antisemitizm ve anti-komünizmle birleştiren bir hareket.

En büyük hedeflerinin, göçmenlerin Yunanistan’dan atılması olduğunu söyleyen parti yetkilileri, meydanlarda da oldukça saldırgan bir tavır benimsedi.

“Yunanistan Yunanlarındır!”

“Yunanistan Yunanlarındır!”, “Kuran-ı Ateşe At”, “Yunanistan’ı Temizleyin” gibi sloganlarla seçim propagandası yapan faşist partinin lideri Nikos Mihalolijakos, seçimlerden sonra düzenlediği basın toplantısında Julius Sezar’dan alıntı yaparak, “Geldim, gördüm ve yendim. Zaferimiz hainlerin yüreklerine korku saldı. Vatan hainleri bizden korkuyor… Cezalarını vermeye geldik” dedi.

Bir başka ilginç ayrıntı faşist partinin genel merkezinde ortaya çıktı. Sırp faşistlerden Arkan‘ın (Željko Ražnatović) posterinin parti binasının baş köşesinde yer alması dikkat çekti.

HaberBoşnak

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Eski Sırp komutana 15 yıl hapis

Foto: Arşiv Hırvatistan’da 1990’lı yılların başında yaşanan savaşta, Hırvat asker ve sivillere yönelik savaş suçu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir