Yunanistan reform paketini sunacak

Balkanlardan Haberler Haberler

Yunanistan’ın, mali programının 4 ay uzatılması karşılığında yapmayı taahhüt ettiği reformlar paketini hazırladığı ve bugün Avro Bölgesi maliye bakanlarına sunacağı bildirildi.

 

Yunanistan Başbakanlık Bürosu’ndan yapılan açıklamada, pakette SYRIZA’nın seçim öncesi Selanik’te açıkladığı ülkedeki insani krizin aşılmasıyla ilgili reformların tamamının yanı sıra, ülkenin gerçek ekonomisini engelleyen ödenmemiş vergilerin ve bankalardan alınan kredilerin tahsilatının ayarlanması ve kredi borcunu ödeyemeyen vatandaşların konutlarının ihaleye çıkarılmasının durdurulması gibi konuların yer aldığı belirtildi.

Dört madde halinde özetlenen reformlar kapsamında, adil vergi sistemi getirilmesi, vergi kaçakçılığı, yakıt ve sigara kaçakçılığı ile yozlaşma ve yolsuzlukla mücadele edilmesi ve bürokrasinin azaltılarak devletin yeniden yapılanması gibi maddelerin bulunduğu da kaydedildi.

Açıklamada, reformlar paketinin bugün Brüksel’e gönderilmesinin ardından Bakanlar Kurulu’nun toplanacağı ve Atina hükumeti ile Brüksel arasında reformlar paketiyle ilgili bir telekonferans gerçekleştirileceği bildirildi.

Yunan basınına yansıyan haberlerde ise, hükumetin, hazırladığı reform paketinde daha önceki bazı vaatlerinin bulunmadığı belirtilirken, önceki hükumet tarafından işten çıkarılanların yeniden işe alınmaları konusuna da değinilmediği ileri sürüldü.

Yunan basını, hükumetin pakette asgari maaşın yeniden düzenlenmesi konusunu gündeme getirdiğini, özelleştirmeler konusunda şu ana kadar olan anlaşmalara saygılı olacağını, iş alanındaki uygulamalarında ortaklarıyla istişareler çerçevesinde hareket edeceğini ve sosyal sigortalar konusunda alınacak kararlarda da kurumların işleyebilirliğini güvence altına alacağı taahhütlerinde bulunduğunu iddia etti.

PAKETİN AYRINTILARI

Yunanistan’ın önümüzdeki dört ay için uygulayacağı programda yer alacak reformlar ve politikalardan oluşan liste Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’ye sunuldu. Euro Bölgesi Maliye Bakanlarına resmi olarak bu sabah sunulacak. Akşam saatlerinde de Eurogroup telekonferans gerçekleştirilecek ve onay bu telekonferansta verilecek. Listede dar gelirli gruplara 2 milyar euroluk destek içeren reformlar da yer alıyor. Bazıları şöyle:

Yoksulluk sınırının altında yaşayan 300 bin aile için dört ayda ücretsiz 1200Kwh elektrik,

Yoksul 300 bin aile için gıda yardımı,

Sigortasız ve yoksullara tıbbi yardım,

5 bin aileye barınma yardımı,

700 euronun altında emekli maaşı alan 1.262.920 vatandaşa 13. emekli maaşı,

İşsiz ve yoksullara toplu taşıma yardım kartı,

Petroldeki özel tüketim vergisinin düşürülmesi,

Vergi yolsuzlukları ve genel olarak yolsuzlukla mücadele,

Kaçak ticaret (tütün ve petrol) ile mücadele,

Bu yardımlara nereden kaynak bulunacağının ise bu akşamki Eurogroup telekonferansında görüşülmesi ve kaynağın büyük bir kısmının vergi kaçakçılığı ve yolsuzlukla mücadeleden elde edilecek kar ile karşılanması bekleniyor.

AVRO BÖLGESİ MALİYE BAKANLARI TOPLANTISI

Avro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısından sonra yapılan ortak açıklamada, mali programın 4 ay uzatılması karşılığında Yunanistan’ın geçmiş tüm taahhütlerine bağlı kalacağı, ekonomik toparlanmaya ve mali istikrara zarar verecek tek taraflı adımlardan kaçınacağı ve AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’nin oluşturduğu troykanın denetiminde tutulacağı kayda geçirilmişti.

Ortak açıklamada Yunanistan’ın 4 ay vade uzatımı karşılığında yapacağı reformları troykaya sunacağı ve ancak onay alması halinde kredi akışının başlayacağı belirtilmişti.

 

Kaynak: Dünya Bülteni