Yunanistan, dokuz Türk okulunu kapattı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan öğrenci sayısının yetersizliğini gerekçe göstererek 60 azınlık okulunu kapattı. Bu okulların içinde dokuz tane Türk okulu bulunuyor.

Komşu Yunanistan eğitim konusunda önemli bir karar alıp 60 tane azınlık okulunun kapısına kilit vurdu. Kapanan azınlık okullarının arasında 9 tane de Türk okulu var. Aslında Türk okullarına ilk darbe bu değildi. Daha önce İskeçe ve Gümülcine’de iki lisede Türkçe ders saatleri azaltılmıştı.

Türkler isyan etti

Türklerinde azınlık bir grupta olmasının ardından okullarının kapanması isyan ettiler. Türkler hükümetin, azınlıklara yönelik eğitim konusundaki kararlarında Türk azınlığın görüşünü önemsemediğini söylediler.

Rodop-Meriç illeri SÖPA mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı Salih Ahmet “Yeni öğretim yılına dokuz okulumuzu daha kaybetmiş olarak giriyoruz. Devlet okulları için uygulanan ve öğrenci sayısı dokuzu tutmayan okulların kapatılmasını öngören yasanın, farklı statüye sahip azınlık okulları için de uygulanmasıyla okullarımızın kapatılması hepimizi derinden üzmüştür.”

Kaynak: Sadecehaber


İçeriği Paylaş