Yunan ailenin Bornova özlemi

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Atina’da yaşayan Margarita Karmiri Marselou, babasının 1922 yılında ayrıldığı  Bornova’daki evini bulmak için, internet ortamında mail ile Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’dan yardım istedi.

Marselou’yu ailesi ile birlikte Bornova’ya davet eden Sındır, onları misafir etti. Onlarla birlikte Margarita Marselou’nun babasının yaşadığı evi arayan Sındır, bulunmasını sağladı. Margarita Marselou, gözyaşlarını tutamazken, evin bahçesinden aldığı toprağı babasının mezarına koymak üzere Atina’ya götürdü. Bu hüzünlü öykü 1922 yılında mübadele sonucu Bornovalı Marselou ailesinin de Atina’ya göç etmesi ile başladı. Ailenin küçük oğlu Vasıleıos Marselos, İzmir’i ve evlerinin bulunduğu Bornova’yı hiç unutamadı. Kızı Margarita’ya, Bornova’ya gidip çocukluğunun geçtiği evi bulmasını ve oradan getireceği toprağı mezarına koymasını vasiyet etti. Vasıleıos Marselos 1980’li yıllarda vefat etti.
Babasının vasiyetini unutmayan kızı Margarita Karmiri Marselou, Bornova’da atalarının yaşadığı yerleri aramaya başladı. İnternet ortamında mail yoluyla Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a ulaşan Marselou, babasının yaşadığı evin bulunması için yardım istedi. Başkan Sındır da  Marselou’yu ailesiyle birlikte Bornova’ya davet etti. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte Bornova’ya gelen Marselou, Başkan Sındır’ın misafiri oldu. Birlikte Bornova’da eski fotoğraflar yardımıyla sokak sokak Marselou ailesinin 1922’ye kadar yaşadığı evi aradılar. Sonunda mutlu sona ulaşılarak ev bulundu. Gözyaşlarını tutamayan Marselou, babasının mezarı için bir avuç toprak almayı da ihmal etmedi.

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.