Yıllar savaşın izlerini silemedi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Saraybosna’da, silahlı çatışmaların sona ermesinin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen savaşın izleri hala belirgin.

yillar_savasin_izlerini_silemedi_1450095770_5708

 

Bosna Hersek‘te 1992-1995 yılları arasında yaşanan kanlı savaşın izleri, aradan geçen 20 yıla rağmen belirginliğini koruyor.

Özellikle de 3,5 yıl Sırp askerleri tarafından kuşatma altında tutulan ve bin 598’i çocuk 11 bin 541 sivilin hayatını kaybettiği başkent Saraybosna‘nın hemen her köşesinde savaşın izlerine rastlamak mümkün.

Tarihi ve kültürel mirasın ve altyapının büyük zarar gördüğü Saraybosna’daki birçok binada kurşun izleri ilk günkü gibi belirgin bir şekilde duruyor. Zarar gören tarihi ve kültürel miras zaman içerisinde restore edilse de aynı durum binalar için söz konusu değil. Özellikle çatışmaların en yoğun olduğu Grbavica ve Dobrinje semtlerindeki birçok binada kurşun, hatta havan topu izleri var.

Saraybosna’da savaşın en belirgin izlerinden biri de “Saraybosna gülleri”. Savaş döneminde Sırp mevzilerinden atılan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan havan toplarının beton zemin üzerinde bıraktığı izlere “Saraybosna gülleri” deniliyor. Kırmızı reçineyle doldurulan bu izlere şehrin dört bir yanında rastlanıyor.

Modern savaş tarihinin en uzun kuşatması olarak kabul edilen Saraybosna kuşatması boyunca şehre her gün 300’ün üzerinde bomba düşmüş, yaklaşık 10 bin bina parçalanmış, 100 bine yakın bina zarar görmüştü. O dönemde Saraybosna’da zarar görmeyen binaların yüzde 13 olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak : AA


İçeriği Paylaş