Yabancı dil kullanana hapis cezası talebi

Haberler

Bulgaristan’daki ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephe (PF) partisi, seçim kampanyalarında resmi dil Bulgarca dışındaki dillerin kullanımına karşı uygulanan cezaların artırılmasını istedi.

Başbakan Boyko Borisov’un koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren parti, parlamentoya sunduğu tasarıda, “Seçim öncesi propaganda çalışmalarında Bulgarcadan başka bir dil kullananlara 3 yıla kadar hapis ve 20 bin levaya (10 bin avro) varan para cezası verilmesini” önerdi.

Taslağı parlamento bürosuna sunan PF Milletvekili Hristiyan Mitev, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bulgaristan’da resmi dil Bulgarcadır, anayasada ulusal azınlık diye bir şey de yoktur” dedi.

Taslağın genel oturumda görüşülebilmesi için haftalık gündem belirleme oylamasında destek alması gerekiyor.

Nüfusu 7 milyon olan ve yaklaşık 800 bin Türk kökenli vatandaşın yaşadığı Bulgaristan’da yürürlükteki Ceza Kanunu’na göre Bulgarcadan farklı dil konuşan politikacılara 2 bin levaya (bin avro) kadar para cezası verilebiliyor.

Son dönemde ülkede ana dilinde konuşmalar yaptığı gerekçesi ile ceza gören sadece muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) üyeleri olmuştu. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH’nin lideri Lütvi Mestan, ekim ayında yapılan son parlamento seçim kampanyası sırasında Türkçe konuştuğu için defalarca para cezası ödemek zorunda kalmıştı. Mestan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Bulgaristan aleyhine dava açacağını bildirmişti.

240 sandalyeli Bulgaristan parlamentosunda 18 milletvekili bulunan PF, koalisyon hükümetine dışarıdan destek vererek oylama süreçlerinde kilit rol oynuyor.

(AA)