Türkiye’nin enerji atılımları Bulgaristan’da konuşulacak

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Enerji Forumu Başkanı İvan Hinovski, 28-29 Ekim tarihlerinde Sofya’da gerçekleştirecekleri Bölgesel Enerji Gelişimi ve Enerji Güvenliği konferansına Türkiye’den katılımcı davet ettiklerini, Türkiye’nin stratejik konumunu ve enerji alanındaki çalışmalarını önemsediklerini söyledi.

5. Bölgesel Enerji Konferansı: Bölgesel Enerji Gelişimi ve Enerji Güvenliği adlı konferansın başkanlığını da yapan İvan Hinovski, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son dönemdeki enerji atılımlarını dikkatle izlediklerini ve bu konuda tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtti.

Türkiye ve Bulgaristan’ın Trans Adriyatik Boru Hattı ve Tundja Projesi ile enerji alanında çok fazla birleştirici projeleri olduğuna işaret eden Hinovski, “Türkiye ve Bulgaristan arasındaki bu iki önemli proje hakkında bizim tarafımızdan konuşacak uzmanlarımız var, fakat biz Türkiye’nin kendi uzmanlarının bu konularda konuşmasını istiyoruz. Projelerin şekli, nasıl bir alt yapı oluşturulduğu, bu iş ortaklığında kimlerin katılımcı olduğu konusunda konuşacak uzmanları konferansımıza davet ediyoruz” diye konuştu.

Hinovski, aynı zamanda Türkiye’nin Sofya Ticaret Müşaviri Mehmet Emrah Sazak’ı ziyaret ettiklerini, Sazak’ın da Türkiye’deki uzmanlara konferansta yer almaları konusunda çağrı yaptığını dile getirdi.

Sazak ile yaptıkları görüşmede Türkiye’nin son dönemlerde hızla gelişen enerji alanındaki yerli sanayisi hakkında konuştuklarını belirten Hinovski şöyle devam etti:

“Sayın Sazak Ankara’nın organize sanayi bölgelerinde özellikle yenilenebilir enerji ekipmanlarının yerli sanayiden sağlanması konusunda ciddi çalışmalar olduğunu aktardı. Biz de ülke olarak yenilenebilir enerjiye oldukça önem veriyoruz ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin gelişimi ve sektörün genel yapısı hakkında konuşmak üzere hem kamu hem özel sektörden uzmanları bekliyoruz.”

Konferansın Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından da dikkatle izlendiğini belirten Hinovski, Polonya, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Balkan ülkelerinden de alanında yetkin uzmanların konferansa katılacağını söyledi.

Tundja Projesi’nde, Edirne’de Meriç Nehri’ne bağlanan Tundja Nehri’nin Bulgaristan-Türkiye sınırına yakın bir noktasında ortaklaşa bir baraj inşa edilmesi öngörülüyor. Projenin, bölgenin elektrik ihtiyacını karşılamasına yardımcı olması, nehrin kaynaklarının daha kolay kullanılması ve bahar mevsiminde Trakya’da yaşanan sellerin önlenmesi hedefleniyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş