Türkiye-Makedonya ticaret hacminde hedef 1 milyar dolar!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunca (TUSKON) düzenlenen, Bursa Girişimci İşadamları Derneğinin (BUGİAD) ev sahipliğini yaptığı ”Türkiye-Makedonya Ticaret ve Yatırım Forumu Toplantısı” Almira otel’de yapıldı.

Toplantıda konuşan Gruevski, forumda kapsamında yatırımcılar ikili görüşmelerin olacağını ve buradan da faydalı sonuçlar çıkacağını söyledi.

4 günde, 7 şehri ziyaret ettiklerini ve her şehirde iş çevrelerinden oldukça büyük ilgi gördüklerini ifade eden Gruevski, ”Makedonya’daki yatırımlardan bahsettik. Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemiz oldu. Biz Türkiye’de çok büyük bir ilgiyle karşılandık. Bu bir tesadüf değildir” dedi.

Makedonya’nın güçlü bir makroekonomik istikrara sahip olduğunu ve 15 yıldır da stabil bir parası bulunduğunu kaydeden Gruevski, şöyle konuştu:

”Son 10 yılda enflasyon yüzde 2,5 civarındadır ve Avrupa’da ikinci en az borçlanan ülkedir. Borcu sadece yüzde 26’dır. Bu oldukça düşük bir rakamdır. Özellikle bu dönemde Avrupa ve dünyada ekonomik krizin hakim olduğu bir dönemde, bu çok önemli bir olaydır. Makedonya şu anda en çok döviz rezervi olan dönemi yaşamaktadır. Bu çok önemlidir. İşadamı bir ülkeye gittiğinde orada sorun olmaması önemlidir. Ben şu an size buradan, Avrupa’daki en stabil ülkeden bahsediyorum.

Makedonya’nın NATO ve AB perspektifi vardır. 2008 yılında NATO, Makedonya’nın katılım şartlarını yerine getirdiğini belirtti. 2009’da AB bize vize liberalizasyonu uygulaması sağladı. Ve dedi ki, ‘Makedonya müzakerelerin başlaması için tüm şartları yerine getiren bir ülke konumuna gelmiştir’, yani Makedonya hakkındaki rapor olumluydu. Bu rapor 2010 ve 2011’de de tekrarlandı. Ancak komşumuz Yunanistan ile yaşanan siyasi bir sorun nedeniyle, ne NATO, ne de AB üyesi olabildik. Ancak biz caymayacak ve vazgeçmeyeceğiz. Bu sorunun aşılması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Sorun aşıldıktan sonra, artık Makedonya’nın AB ve NATO üyesi olması için önünde hiçbir engel olmayacağına inanıyorum.”

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, 1999’da Ekonomi Bakanı olduğunu, o dönemde ülkesinin, Sırbistan ve Hırvatistan ile serbest ticaret anlaşması olduğunu söyledi.

O dönemde kendi girişimleriyle birkaç ülkeyle serbest ticaret anlaşması için çalışmalara başladığını belirten Gruevski, ”Bunlardan biri de Türkiye idi. O zaman Türkiye ile Makedonya arasındaki ticaret hacmi 50 milyon doların altındaydı. Yaklaşık 6 ay ve 1 yıl arasında çalışmalarımız devam etti. Sözleşmeyi imzaladık ve o günden itibaren ticari hacim arttı.

Türkiye ile Makedonya arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 400 milyon dolardı. Fakat bizim amacımız bu rakamı 1 milyar dolara ulaştırmak” diye konuştu.

İHA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.