Türkiye, Bulgaristan’a yönelik gümrük kısıtlamalarını kaldırıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgar kamyon sürücülerinin sınırdaki iki günlük eylemi, kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte sona erdi. Yine iş dünyası haberlerinden: Yunanistan ekonomisinin önümüzdeki yıl pozitif büyüme göstermesi bekleniyor.

Bulgar kamyon sürücüleri, Türk makamlarının uyguladığı uzun gümrük işlemlerini ve diğer kısıtlamaları protesto etmek için ülkelerinin Türkiye ile olan sınırını iki gün boyunca ablukaya aldılar. Sıraların çok uzamasına ve diğer ülke sürücülerinin kızgınlığına yol açan abluka, Sofya hükümetinin kısıtlamaların kaldırılması konusunda Türk tarafıyla mutabakata varmasının ardından kaldırıldı.

***

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiyedevletinin tahvil puanını bir kademe yükselterek yatırım düzeyine çıkardı. Bu karar, ülke ekonomisindeki ve kamu finansmanındaki gelişmelerin ardından geldi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara’nın artık yabancı şirketlerden çok daha büyük yatırımlar beklediğini kaydetti ve Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nda muhtemel bir değerlenmeye hazırlıklı olmasını istedi.

***

Saraybosna İş Forumu 4. Uluslararası Yatırım Konferansı ile bir araya gelen farklı ülkelerin uzmanları, işbirliğini artırmanın yollarını tartıştılar. Amaçları, Bosna-Hersek‘in yabancı yatırım çekme potansiyelinin ortaya konulmasıydı.

***

Yunanistan ekonomisinin, Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre önümüzdeki yıl yüzde 0,6 büyüme kaydederek altı yıldır süren ekonomik durgunluğa son vermesi bekleniyor. Komisyon, büyümenin yine de ürün ve hizmetler piyasasındaki reformların hızına bağlı kalacağına işaret etti. İşsizliğin bu yıl yüzde 27 ile doruk noktasına ulaşarak 2016 yılında kademeli olarak yüzde 21’e gerileyeceği tahmin ediliyor.

***

Sırbistan şirketleri, Sırbistan İşverenler Derneği Başkanı Dragoljub Rajic’in Tanjug’a yaptığı açıklamaya göre yüksek kaliteli yöresel ürünler için Batı ülkelerinde faaliyet gösterecek bir perakende zinciri oluşturmak üzere elele vermeyi planlıyor. Sözkonusu mağazalarda satışa sunulacak ürünler arasında organik gıdalar, eczacılık ürünleri, kimyasal ve kozmetik ürünler bulunuyor. Mağazalar daha çok yurtdışındaki Sırp toplulukların çok sayıda bulunduğu Kuzey Amerika ve AB ülkelerinde yoğunlaşacak.

***

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, İtalyan hükümetinin açtığı hafif kredi vasıtasıyla sağlanan 17 milyon Euro’luk bir yatırımla Tiran yakınında faaliyete geçen yeni kumanda sisteminin açılış töreninde, elektrik ihracatçısı olmak için çalıştıklarını ifade etti.

***

Hırvatistan‘ın bu yıl 1 Temmuz’da AB’ye katılmasının ardından bu ülke vatandaşlarının İsveç’te serbestçe çalışabilecekleri, yerel basın bültenlerine göre Zagreb’deki İsveç Büyükelçiliği tarafından açıklandı. Basın bültenlerine göre aynı mesaj, Danimarka tarafından da aktarıldı.

***

Bulgaristan ekonomisinin, bu yılın ilk çeyreğinde üç aylık dilim itibarıyla yüzde 0,1 büyüdüğü, Ulusal İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan verilerle ortaya konuldu. Yıllık bazda ise GSYİH, yüzde 0,4 artış gösterdi.

***

Kıbrıs Maliye Bakanlığı, ülkede faaliyet gösteren sekiz uluslararası banka için daha yabancı müşterilerin para transferleri ve nakit para çekimleri üzerindeki limitleri kaldırarak bu hakka sahip banka sayısını 12’ye çıkardı.

(Muhtelif kaynaklar — 15/05/13-22/05/13)

SETimes.com

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.