Türkçe Yayın Yapacak İlk Özel Radyo Kuruluyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Adalet Federasyonu (FSB) adlı bir sivil toplum örgütünün Bulgaristan’da ilk kez sadece Türkçe olarak yayın yapacak bir radyo kurma girişiminde bulunduğu açıklandı.

Ülkedeki radyo ve televizyonların yasal çalışmalarının gözetimini yapan Elektronik Medya Kurulu’ndan (SEM) edinilen bilgiye göre, FSB Başkanı Sezgin Mümün’ün radyo kurma prosedürüne ilişkin Ağustos’ta yaptığı başvurusu olumlu karşılandı.

SEM, başvuruya istinaden Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kırcaali iline bağlı Ardino, Momçilgrad, Çernooçene, Kirmovo, Cebel ve Krumovrad belediyeleri alanında yayın yapacak bir Türkçe radyo için ihale kararı aldı.

Devlet Haberleşme Komisyonu, gerekli yayın frekansı bulmak üzere adı geçen belediyelerde boş frekans için araştırma yapacak.

SEM Başkanı Georgi Lozanov, Trud gazetesine açıklamasında, serbest frekans konusunda komisyondan olumlu yanıt gelmesi durumunda açık ihale yapılacağını ve Türkçe yayın yapacak radyo kurmak isteyen tüm adayların başvurularının değerlendirileceğini söyledi.

Nüfusu 7,43 milyon olan Bulgaristan’da yaşayan yaklaşık bir milyon Türk kökenli vatandaş sadece Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nda (BNT) günlük süresi 15 dakika geçmeyen Türkçe haberleri izleyebiliyor. Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun (BNR) Türkiye masası da sınırlı süreli günlük Türkçe yayınlar yapıyor.

aa

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.