Türk kahvesinin tadı Rusçuk Pastanesi’nde yaşatılıyor

Haberler
Rusçuk merkezindeki Slavyanska caddesinin Tuna nehrine yakın bölümünde geniş bir pastane yer alıyor. ‘Rusçuk’ adını taşıyan pastane sadece Ruse’nin eski ismine göndermelerde bulunmuyor. O aynı zamanda eski pastanenin tadı ve ortamına hasret kalanlara da özlem giderme imkanı veriyor.
Kırmızı ve beyaz renklerin ağırlıklı olduğu iç dekorda çiçekli süslemeler göze çarpıyor. Pencere üzerindeki kırmızı perdeler ve duvardaki karanfillerle birlikte geniş mekan algısı insanın içine rahatlık veriyor.
İki üç katı daha fazla kapasiteye sahip olabilecekken, içerisi birbirinden yeterince uzak masalar sayesinde mekan 80 kişiyi alabiliyor. Böylece konforlu ve genişlik izlenimi daha da etkili oluyor.
Pastaneyi işleten Nurşen Akif, uzun zamandır benzer bir fikrin olduğunu, fakat yerin tespitinin bir hayli zaman aldığını belirtiyor. 420 metrekare olan binanın 240 metrekaresi pastane olarak kullanılıyor. Kalan kısmı ise bayram ve farklı etkinliklerde toplu kutlamalar için ayrılmış durumda. Bina tamamen klasik Viyana tarzı işlenmiş yapı olup ziyaretçilere sunulan pastalarla birlikte tarih yapraklarını geri döndürmeyi kolaylaştırıyor.
Geçen sene sonunda hizmete giren pastanede sigara içilmiyor. Dumanın tamamen yasak olmasına rağmen, tiryakiler yine de düşünülmüş ve kendileri için dışarıya bir bank konulmuş. Soğuk günlerde ise kendilerine battaniye bile veriliyor. Dumansız havanın birçok kişiyi mutlu ettiğini ifade eden Akif “Er yada geç sigara her yerde yasaklanacak. Bize gelen tiryakiler kısıtlamaya saygı duyuyor. Bunun yanında temiz ve zararsız bir ortamda pasta yemek iç huzur veriyor insana.” diye ifade ediyor.
Katkı maddesiz pastalar dikkat çekiyor
Pastane sadece ismi ile değil, sundukları ürünlerle de eşsiz ve yıllar öncesi klasik pastanelere benziyor. Müşterinin hizmetine sunulan tatlılar Gab­rovo’da özel sipariş üzerine yaptırılıyor. Tatlıların özelliği ise tamamen doğal maddelerden yapılmış olup kabartma tozu ve maya dahil hiçbir kimyasal madde barındırmaması. Bilinen metotla yumurta ve unun çırpılmasıyla elde ediliyor. Pastalar bilinen pastalar, fakat dayanıklılık süresi sadece 7 gün.
Bu şekilde devamlı taze ürünün lezzeti  sunulmuş oluyor. Ayrıca bir parça ile insan doygunluk hissi alıyor. Normalde diğer pastalara katılan maddelerle kişinin daha fazla yeme gereksinimi oluşuyor, çünkü sırf kazanç üzere kurulu bir sisteme hizmet veriyor. Pastanede Türk tatlılarının yer aldığı oryental köşesi de var. Burada baklava, helva, pişmaniye ve lokum türlerine kadar bir çok lezzeti bulmak mümkün. Buradaki ürünler de trans yağ içermiyor. Türk ürünlerinin yanı sıra pastanede Türk usulü çay ve kahve de ikram ediliyor. Türk kahvesi siparişi verdiğinizde yanında özel bir tepsi ve bakır bardaklarla kahve ve üzeri kapalı lokum getiriliyor.
Ruse’de başka yerde bu şekilde Türk kahvesi ikram edilmediğini aktaran Akif, kahve yapımının 7-8 prosedür içerdiğine değiniyor. Pastanede satılan günlük ortlama 60 kahveden yarısı Türk kahvesi olduğunun altını çizen Akif, bunun yapımı için özel makina getirttiğini belirtiyor. Cam bardakla getirilen Türk çayın yanında ise helva ikram ediliyor. Pastanedeki tatlıların yanında, geleneksel Türk tatlısı olan Aşure de göze çarpıyor. Aşure, özel cam kasede ikram ediliyor.  Pastane, ziyaretçilere sabahtan akşama kadar haftanın her günü hizmet veriyor.
Beynur Süleyman, Rusçuk

Bir Cevap Yazın