Türk işadamları Bulgaristan’ı Avrupa’ya açılan kapı olarak görüyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Türk işadamları, Bulgaristan’ın Türk yatırımcılara bir çok imkanlar sunduğunu belirtti. Enterprise dergisi tarafından Burgas’da organize edilen Bulgar-Türk iş forumuna katılan işadamlarının, Bulgaristan’ı Avrupa’ya açılan bir kapı olarak gördükleri belirtildi.

Foruma katılan Türkiye’nin Burgas Başkonsolosu Niyazi Aköl, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin olumlu düzeyde olduğunu çünkü, işadamlarının sorunları hızlı ve başarılı bir şekilde çözdüğünü söyledi. Türkiye’nin Bulgaristan’da yatırımlarının miktarının 1 milyar dolar seviyesinde olduğunu aktaran Aköl, ancak bunun arttırılacağına inandığını belirtti. Türk-Bulgar İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erkan Bıçkın ise, gelecek on yıl için Bulgaristan’a yapılması beklenen yatırımların 10 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Yatırım Planlama Bakan Yardımcısı Ceyhan İbryamov, bazı düzenlemelerde yaşanan gecikmenin altı ay içinde tamamlanarak yatırımcılara yeşil ışık yakılmasını ümit ettiğini söyledi. Hükümetin, Burgas-Malko Tırnovo güzergahında demiryolu hattı kurulması için gayretli bir şekilde çalıştığını aktaran İbryamov, proje konusunda kesin kararın birkaç ay içinde verileceğini kaydetti. İbryamov, Asyalı yatırımcıların 1,5 milyar dolarlık yatırım ve 3500 kişilik istihdam imkanı ile Bulgaristan’a girdiklerini duyurdu.

Bulgaristan’da başarılı bir şekilde nasıl ticaret yapılacağı yönünde tavsiyelerde bulunan Alkomed AD Denetim Kurulu Başkanı Fikret İnce, ‘Bizim için en önemlisi birlikte çalıştığımız insandır. İkincisi hükümetten aldığımız destektir.’ dedi. İnce, iş dünyası için en büyük eksikliğin yetişmiş kadro olduğunu vurguladı.

 

 

Kaynak: zaman.bg


İçeriği Paylaş