“Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı-2014” Başvuruları Başladı

Duyurular
İçeriği Paylaş

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği, Eskişehir Kültür Başkenti Ajansı Desteği ile “Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı-2014” düzenlendi.

Türkiyeve 16 Türk Dünyası Ülkesinin, ilköğretimde öğrenim gören (11-15 yaş) öğrencilerin arasında, Tasarım ve Buluş dalında yarışma tertiplenmiştir.

Bu yarışmanın temel amaçlarından biri genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik etmektedir. Bu bağlamda projelerin değerlendirmesinde göz önüne alınacak en önemli kıstas, tasarım ve buluş fikrinin proje sahibi öğrenciden çıkmış olmasıdır.

Bu fikir basit; fakat çok ilginç ve pratik bir çözümeyönelik olabilir. Öğrencilerin kendi ürettikleri fikri uygulama aşamasında öğretmenlerinden destek alabilirler.

Proje çalışması öğrencinin kendine olan güvenini arttıran, sorunlara çözüm üretme potansiyelini arttıran, bağımsız olarak muazzam bir başarı duygusunu yaşamasını sağlayan tek faaliyettir.

Yarışmada ön elemeyi geçen 100 eser 08-09-10 Mayıs 2014’te Eskişehir’de 3 gün süre ile sergilenecektir. Buluş ve Tasarım dalında ayrı ayrı ilk 3’e giren projelere ödül verilecek. Ayrıca Buluş ve tasarım dalında her iki kategoride 3’er projeye mansiyon olmak üzere toplam 16.000,00TL (Onaltıbinlira) ödül verilecektir. Ayrıca öğretmenlere de toplam 12.000,00TL para ödülü dağıtılacak.

Öğrencilerimizin yaptıkları projeler, Türkiye’de TRT AVAZ veya Türk Dünyasında ki Ulusal televizyonlarda “Küçük Eller, Büyük İşler” ismi ile yayınlanacak. Bu sayede Türk Dünyası Ülkelerinde okuyan öğrencilerin, bilim ve teknoloji alanında proje üretmeleri, buluş ve tasarım alanında yeni ve özgün projelere imza atmaları, çocuklarımızın bu alanda yeni düşünce ve fikirlere sevk etmek ve bu sayede Türk Dünyası’na genç mucitler kazandırmayı hedefliyoruz. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatlarının dönüşümlü olarak, Kültür Başkentlerinde yapılması ile Türk Dünyası Ülkelerin; bilimde, fende ve yeni teknolojilerde gelişmesini katkı sağlayacak.

Ayrıntılı bilgi ve yarışmaya katılım şartları için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.tdbo.org/


İçeriği Paylaş