Stanişev Hükümet Kurma Görevini Cumhurbaşkanına İade Etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan İçin İttifak önderi Sergey Stanişev hükümet kurma görevini aynen Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e iade etti.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev Perşembe günü erken Genel seçim tarihini duyuracak. Plevneliev, bunu saat 10.00’da Millet Meclisi başlayacak Ulusa sesleniş konuşmasında yapacak. Bugün Cumhurbaşkanı Bulgaristan İçin İttifak Meclis Grubu tarafından hükümet kurma görevini kabul ve iade etme konusunda yetkilendirilen Bulgar Sosyalist Partisi Başkanı Sergey Stanişev’e görevi verdi. Stanişev mevcut Meclisin yeteneklerinin tükendiğini söyledi.
Cuma günü Plevneliev bu görevi Hak ve Özgürlükler Hareketine (HÖH) verecek, ancak onlar da ilan etikleri şekilde bu görevi aynen iade edecekler.
Daha sonra saat 14.00’da Cumhurbaşkanlığında Kamu Danışma Kurulu belirlenecek. Toplantı internetten canlı yayınlanacak. Plevneliev, görüşmede usuller ve kuralların kabul edileceğini duyurdu.
Cumhurbaşkanı geçici hükümette bu tür Kamu Danışma Kurulları her bakanlıkta olabileceğini belirtti.
Stanişev hükümet kurma görevini iade ettikten sonra, basın toplantısında açıklama yapan Plevneliev, hakkında izleği yavaşlatıyor suçlamasını reddetti. Anayasaya atıfta bulunan Cumhurbaşkanı, orada belirlenen sürenin yedi gün olduğunu belirtti. Şimdiye kadar üç gün içerisinde birisi Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşları (GERB) Partisi diğeri de BSP olmak üzere iki hükümet kurma görevi verildi.
Önümüzde HÖH’e verilecek görev var, ardından geçici hükümete gidiliyor.
STANİŞEV: BİR SONRAKİ BAŞBAKAN BEN OLMAYACAĞIM
BSP önderi Sergey Stanişev Cumhurbaşkanlığında yaptığı açıklamada, erken genel seçimin sonucu ne olursa olsun ülkenin bir sonraki başbakanı olmayacağını söyledi.
“Ülkenin durumu, vatandaşlara olan saygı yeni erken seçim yapılmasını gerektiriyor. Halk belirlemelidir kime karşı güveni olduğunu. Bununla birlikte sizlere teminat veriyorum ki, önümüzdeki genel seçimin sonucuna bakmaksızın ben bir sonraki Bulgaristan Başbakanı olmayacağım. İktidar benim için hiçbir zaman ille de olsun hedefi olmamıştır. 2009 yılında devleti mali açıdan istikrarlı, çalışan ekonomisiyle, çalışır halde küçük ve orta ölçekli şirketleriyle ve istihdamı iyi olan halde bıraktım. Ve insanları gereksinimlerini karşılayabilecek durumda olan gelirlerle bıraktım. Şimdi Bulgaristan dizleri üzerinde. Sayın Borisov, hükümeti – hazineyi boşalttılar, ülkeyi iflasa götürdüler ve insanları dilenci haline getirdiler”, sözlerini kullandı.
Devamında, “,İnsanların beklentileri taşıyan ve sorunlarına çözüm bulan sorumluluk sahibi hükümete ihtiyaç duyulmakta. BSP kaç gündür Millet Meclisi tarafından kabul edilmesi gereken acil eylem ve kararların olduğu konusunda konuşuyor ve bunların neden hala bekletildiğini anlamış değilim. İsviçre ile Fransızca konuşan insanlar ülkesi ya da iki ülke arasındaki çift vergilendirmeden kaçınılma anlaşmasını onaylamaktan ise Meclis acilen halkı rahatlatmak için elektrik kesmeme konusunda yasaklama kararı alması gerekiyor. Vatandaşların bu ağır kış mevsimini atlatabilmeleri için onların tarafından karşılanan elektrik fiyatlarının daha kabullenilebilir olduğu kesin kararlar alması gerekiyor”, yorumunda bulundu.
haber.bg

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.