Srebrenitsa Katliamı Unutulmayacak, Unutturulmayacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dünyanın en büyük soykırımlarından biri olarak kabul edilen Srebrenitsa Katliamı’nın anısına İstanbul Bayrampaşa’da bir etkinlik düzenlendi. BosnaSancAkademik Platformu ve Türkiye’deki Boşnak dernekleri tarafından gerçekleştirilen organizasyona Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı yetkilileri de katıldılar.

Etkinliğe katılanlar arasında Bosna Savaşı zamanında Bosna’da bulunan ve Boşnakların yaşadıklarını yakından takip eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Muzaffer Güneş’in yanı sıra çok sayıda vatandaş ve soykırıma tanıklık edenlerin aileler de vardı.

Başka Srebrenitsalar Olmasın

Tören, Srebrenitsa ve Bosna’da yaşanan trajediyi anlatan 15 dakikalık sinevizyon gösterisi ile başladı. Ardından Srebrenitsa Anma Platformu adına söz alan ve törenin organizatörlerinden Dr. Mehmet Akif Göğüsgeren başka Srebrenitsa’lar olmasın temennisiyle bu etkinliği düzenlediklerini söylerken “Çok kanlı bir savaştı. Ama şimdi orada daha ciddi olan bir yaşam savaşı var. İnsanlar evlerine dönüyor ama evleri yok. Onlar için bir şeyler yapmak ve Srebrenica’yı gündeme getirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise Srebrenitsa’yı unutturmamak adına her türlü etkinliğe destek olacaklarını vurguladı. Balkan topraklarının 1992 ile 1995 yılları arasında Avrupa’nın ve insanlığın yüzünü kızartan acılara sahne olduğunu ifade ederken, 20. yüzyılın çok talihsiz, çok acılı ve çok çileli bir yüzyıl olduğunu söyledi. Bakan Günay ”Elbette Srebrenitsa’yı unutmayacağız, Madımak’ı unutmayacağız ve elbette Başbağlar’ı unutmayacağız. Elbette Türkiye’de ve dünyada nerede bir acı yaşanmışsa, nerede bir katliam, nerede bir haksızlık yaşanmışsa hepsinin acısını yüreğimize gömeceğiz ve bir daha bu tür olayların yaşanmaması için insanca, kardeşçe, barış içinde yaşamanın mücadelesi içinde olacağız. Bosna’nın acılarını da unutmayacağız, insanlığa verdiği o güzel dersleri de unutmayacağız. Bosna seni hiçbir zaman unutmayacağız” şeklinde konuştu.

Etkinlikte konuşan yapan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner de “17 yıl önce tarihin en kanlı zulümlerinden biri yapılmıştır. Srebrenitsa katliamı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yapılan en büyük katliamdır” diyerek Srebrenitsa’nın yürek kanatan konulardan biri olduğuna işaret etti.

Törenin ardından şehitler için Boşnakça söylenen ağıt eşliğinde, şehit edilenlerin ruhlarını simgeleyen balon ve güvercinler göğe bırakıldı.

www.ytb.gov.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.