Soydaş Siyasetinde HÖH Kırılması

Haberler
İçeriği Paylaş

HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan’ın Türkiye’ye destek veren açıklaması nedeniyle görevden uzaklaştırılmasının yankıları sürüyor. Mestan’ın yeterli desteği bulması halinde yeni bir parti kurması Bulgaristan genel seçimlerinin dahi rengini değiştirebilir.

Canan GÜLEÇ

Bulgaristan’da Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Lütfi Mestan’ın, sınırı geçen Rus uçağının vurulması olayında Türkiye’yi savunduğu için partisinden uzaklaştırılmasının yankıları sürüyor. Partinin onursal başkanı Ahmet Doğan tarafından basın açıklaması ile görevinden uzaklaştırılan Mestan, tutumunda haklı olduğunu ve geri adım atmayacağını açıklamıştı. HÖH milletvekilleri Şabanali Ahmet, Hüseyin Hafızof ve Aydoğan Ali de partiden istifa ederek Mestan’ın yanında yer aldı. Yaşanan süreci değerlendiren Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Entitüsü Araştırma Görevlisi Kader Özlem, Türk ve Müslüman azınlığı yakın ve orta vadede bölünmelerin beklediğini söyledi.
BULGARİSTAN SİYASETİNİ HAREKETLİ GÜNLER BEKLİYOR
Yaşananların ardından Mestan ve beraberindeki 3 milletvekilinin kendilerine destek bularak sayılarını 10’a tamamlamaları halinde Bulgaristan meclisinde kendi gruplarını kurmaları mümkün. Ayrıca, Hürriyet ve Şeref halk Partisi Genel Başkanı Kasım Dal da, “Dava adamlarına kapımız açık” sözleri ile HÖH’ten ayrılan siyasileri kendi partisine davet etti. Ayrıca Mestan’ın aldığı soydaş seçmen desteği ile yeni bir parti kurması da ihtimaller arasında. Türk ve Müslüman seçmenin ciddi anlamda etkilediği Bulgaristan siyasetinde, erken seçim ihtimali dahi gündeme gelebilir. 2018 yılında gerçekleştirilecek genel seçimlerin daha erken bir tarihe alınması üzerine tahminler yapılıyor. 2016 yılında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimi ise HÖH- Mestan ayrılığının ciddi yansımasını ortaya koyacak.
kader özlemANAVATANLA İYİ İLİŞKİLER BİR SUÇ DEĞİLDİR
Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Entitüsü Araştırma Görevlisi Kader Özlem, Mestan’a karşı yapılanların demokratik literatürde yerinin olamayacağını belirterek, “Parti lideri olan birinin görevi başında partiden ihracı gerçekleşiyor ve Mestan bunu basından öğreniyor. Anavatan- soydaş ilişkileri kapsamında da bakarsak, soydaşların çoğunlukta olduğu bir parti anavatanla iyi ilişkileri olduğu için suçlandı, partiden uzaklaştırıldı. Bunun örneğini bulamazsınız” dedi. Romanya’daki Macar azınlıktan örnek veren Özlem, “Oradaki Macar gruplar anavatanla direkt ilişki içindedirler. Alenen parti başında olan kimse Macaristan’la ilişkisi yüzünden suçlanamaz.” açıklamasında bulundu.
AHMET DOĞAN, MESTAN’I TEHDİT OLARAK MI GÖRDÜ?
Yaşanan olayın yeni bir tepki olmadığına dikkat çeken Özlem, Mestan’ın 2012 yılında göreve gelmesinden itibaren süregelen gelişmeleri değerlendirdi: “3 yıldır HÖH açısından ciddi gelişmeler oldu. Mestan, Türkiye ile soydaşların arasındaki ilişkiyi düzeltmek için ciddi adımlar atmıştır.Bunları yaparken de kendi ekibiyle değil, Ahmet Doğan’ın tayin ettiği ekiple çalışmak zorunda kalmıştır. Bu da en azından liderlik performansı için sıkıntı yarattı. Bu süreçte Bulgaristan 2 genel, 1 yerel seçim atlattı ve adayları Ahmet Doğan belirledi. Tüm bunlara rağmen Mestan, halkla iyi ilişkiler kurmayı başardı ve bu durum da HÖH’ün geleneksel yapısına ters düşüyordu. 1990’dan 2012ye kadar HÖH ve Ahmet Doğan’ın kötü olan halklail işkilerinde bile düzelme yaşandı.”
ADETA VATAN HAİNİ İLAN EDİLDİ
HÖH’ün daha evvel yapamadıkları için özür dileyen Mestan, Türkçe seçim kampanyası propagandası ve halkın süregelen hukuksal mücadelelerini takip etmesi ile de dikkat çekmişti. Bu yaşananların Mestan’ı bir tehdit haline getirdiğini söyleyen Özlem şöyle devam etti: “Ahmet Doğan, HÖH Bulgaristan’ın çıkarlarını korumak durumundadır açıklaması ile Mestan’ı genel olarak siyasetten uzaklaştırmayı hedeflemiştir”
YENİ BİR SOYDAŞ PARTİSİ KURULUR MU?
Yaşanan ciddi bölünmenin ardından kısa vadede yaşanacaklar için farklı senaryolar düşünülebileceğini söyleyen özlem şu açıklamada bulundu: “Kuzey Bulgaristan HÖH kanadına, güney Bulgaristan Mestan kanadına yakın duruyor. Esasen bu süreçte yaşanacakları kestirmek mümkün olmasa da kurumlar bazında yapılan açıklamalar kısmen yönlendirecektir. Bulgaristan Müslümanlarının müftülüğü, Türkiye’deki STK’lar, anavatanın Bulgaristan’daki resmi temsilcilikleri Mestan’ın yanında duruyor. Yeni bir parti kurulabilir, bunu bekliyoruz. Ancak Hürriyet ve Şeref halk partisi Başkanı Kasım Dal’ın Mestan’a açık daveti de dikkat çekici. Dal, ‘dava adamlarına kapımız açık’ teklifi ile dengelerin değişmesine yol açacak bir adım atmış durumda. Bunların yanı sıra HÖH marjinal bir çizgiye çekilebilir.”
TÜRKAN BEBEK BİLE BİRLEŞTİREMEDİ
HÖH krizinin ardından düzenlenen anma etkinliklerinde bile Mestan ve Doğan’ın bir araya gelmediğine dikkat çeken Özlem, gözlemlerini şu sözlerle aktardı: “HÖH yönetimi başka tarafta, Mestan ve STK temsilcilikleri ile TC resmi temsilcilweri ayrı bir tarafta idi. Bu da yaşananlar sonucunda Mestan’ın ciddi bir soydaş desteğini yanına aldığını gösteriyor.

 

Kaynak: sehirmedya.com


İçeriği Paylaş