Sosyalist Parti, erken seçim çağrılarını kabul etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hükümetin ayakta kalmakta zorlandığı Bulgaristan’da iktidarda bulunan Sosyalist Parti, erken seçim çağrılarını kabul etti.

Teknokrat Başbakan Plamen Oreşarski’nin hükümeti üzerindeki baskı, ana muhalefetteki merkez sağ GERB partisinin daha yüksek bir oy oranına ulaştığı Avrupa Parlamentosu seçimlerinden bu yana artıyor.

Sosyalistlerin bir yıllık iktidarına yolsuzluk protestoları ve bir dizi gensoru önergesi damga vurgu. Hükümetin düşmesi halinde AB’nin en yoksul ülkesinde Şubat 2013’ten bu yana iki hükümet devrilmiş olacak.

Koalisyonun küçük ortağı, ülkedeki Türk azınlığı temsil eden Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) de Perşembe günü, bu yıl içinde seçimlere gidilmesi çağrısında bulunmuştu.

Sosyalistlerin lideri Sergey Stanişev, diğer partilerle seçimlerin ne zaman düzenleneceğine ilişkin istişarelere başlayacağını açıkladı.

Stanişev, ‘Bu seçimin bir yıl sonra düzenlenmesinin uygun olmadığını düşünüyorum. Halk desteğinin az olduğu göz önünde bulundurulduğunda, seçimler geciktirilmemeli’ dedi. Stanişev, gelecek yılın bütçesini ‘yeni parlamentonun’ onaylaması gerektiğini söyledi.

Sosyalistlerle koalisyon ortakları arasında yaşanan son gerginlik, hükümetin AB’den gelen uyarılara rağmen Güney Akım doğalgaz boru hattına ilişkin çalışmaları askıya almayı kabul etmemesi üzerine yaşanmıştı.

Seçmen tabanı Rusya’ya sıcak bakan Sosyalistler Moskova destekli projenin ilerlemesini isterken HÖH, Brüksel’in itirazlarına rağmen adım atılmaması gerektiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Sosyalistler oyların yüzde 19’unu alırken GERB yüzde 30 oranında oy almıştı. Bu sonuçlar, muhalefetin hükümet hakkında yeni bir gensoru önergesi vermesine yol açtı.


İçeriği Paylaş