Sofya arkeoloji müzesinde (Koca Mahmut Paşa Camii) “Hoşgörü: hayatın ve inancın yol göstericisi” başlıklı sergi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

10 Ocak 2012 tarihinde saat 18.00’da Sofya arkeoloji müzesinde (Koca Mahmud Paşa Camii), dini mabetlerin maketlerinden oluşan “Hoşgörü: hayatın ve inancın yol göstericisi” başlıklı sergi açılışı olacak.

İtalya’nın Bulgaristan Büyükelçisi Stefano Benazzo, Plamen İgnatov, Vihren Mihaylov ve Todor Nançev ile birlikte ürettikleri sanat eserlerini sergileyecekler. Maketler arasında Sofya sinagogu, Tombul cami, Sveta Petka kilisesi gibi birçok Avrupa ve dünya başyapıtları bulunmakta. Modellerin önemli bir kısmı İtalyan Büyükelçisi Stefano Benazzo’ya aittir.

Sunumun amacı, hoşgörüyü günümüz toplumunun en yüksek değeri olarak tanıtmaktır. Sergi’nin “Büyük cami” (arkeoloji müzesinde) düzenlenmesi de hoşgörünün bir göstergesidir.

Model sergisi Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un himayesi altında, Sofya Büyükşehir belediyesi Başkanı Yordanka Fındıkova’nın da desteği ile gerçekleşmektedir. Sergiye katkıda bulunanlar arasında Bulgaristan Başmüftülüğü ve diğer büyük dini cemaatler var. Sergi 30 Ocak 2012 tarihine kadar Sofya arkeoloji müzesinde olacak.

Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.