Sırp lider Nikoliç, görevdeki birinci yılında başarılarından ötürü övgü topladı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

 

Sırp analistler, Tomislav Nikoliç’in cumhurbaşkanlığının birinci yılında kaydettiği başarılar arasında yolsuzlukla mücadelede alınmış başarılı tedbirler, Kosova sorununun çözülmesi, dış ilişkilerin kurulması, dış yatırımın cezbedilmesi, kabine giderlerinin düşürülmesi, Anayasa Kanunu dahilinde çalışılması ve seçim öncesi vaatlerin tutulmasının yer aldığını ileri sürüyor.

Cumhurbaşkanlığı Basın Dairesi Başkan Yardımcısı Vuk FatiçSETimes‘a verdiği demeçte, “Nikoliç seçilmeseydi, bu hükümet kurulmazdı, bir önceki hükümet iktidarda olurdu ve yolsuzlukla mücadele çabaları da olmazdı.” şeklinde konuştu.

Belgrad’daki Singidunum Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Brüksel’deki Kreab and Gavin Anderson iletişim danışmanlık şirketi danışmanlarından Vladimir Krulj da buna katılıyor.

SETimes‘a konuşan Krulj, “Nikoliç, Sırbistan’ın birinci Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuciç’e yolsuzlukla mücadelede koşulsuz destek verdi ve Vuciç de önemli ve kamuoyunca bilinen sonuçlar elde etti. Ancak yine de, adli soruşturma ve yargı alanında ve AB’nin üyelik müzakerelerini başlatmaya ilişkin taleplerini karşılamada yapılması gereken çok şey var.” dedi.

Belgrad’daki Siyasi Bilimler Fakültesi öğretim üyesi ve Yolsuzlukla Mücadele Dairesi üyesi Zoran Stojiljkoviç, Nikoliç’in bugüne kadarki gerçek başarısının yolsuzlukla mücadele çabalarına katkısı, ekonomik kalkınma, Kosova sorunu ve Anayasa Kanunu’na olan uyumu olduğunu ileri sürdü.

SETimes‘a konuşan Stojiljkoviç, “Partiden istifasıyla, cumhuriyetin başkanıyla İlerleme Partisi Genel Başkanı arasındaki resmi bağı kopararak yetkilerini Sırbistan cumhurbaşkanının yetkileriyle sınırladı ve bu da Sırp cumhurbaşkanlarının icraatları açısından önemli bir yenilik oldu.” dedi.

Stojiljkoviç, Nikoliç’in hükümeti stratejik olarak desteklediğini ve bazı inisiyatiflerini değiştirmeye hazır olduğunu göstererek, devlet politikası konusunda bile önerileri kabul etmeye hazır olduğunu ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

Liberal Demokrat milletvekili ve Sivil Girişimler Direktörü Miljenko Dereta, Nikoliç’in partiden istifasına başka bir perspektif sundu.

SETimes‘a konuşan Dereta, “Nikoliç’in artık siyasi partisinin genel başkanı olmamasından memnunum, zira o bunu siyasi yaşamdan dışlardı. Ondan, siyasetten uzak bir şekilde cumhurbaşkanının sınırları içinde kalmasını bekliyorum.” dedi.

Ancak Dereta, Nikoliç’in çeşitli onurları, doğrulanmış liyakata dayalı olarak değil, gelişigüzel şekilde dağıttığını ve aynı zamanda “çok sayıda insanı, suç işledikleri için hapiste tutulmalarından ötürü özür dileyerek affettiğini ve bunun da büyük zarar verdiğini” kaydetti.

Kosova sorunu konusunda Nikoliç, meclis tarafından kabul edilen Kosova Kararı’nı hazırladı ve Brüksel anlaşmasının uygulanması da dahil olmak üzere hükümetin sürdürdüğü müzakerelere destek verdi.

Krulj, “Brüksel anlaşmasına olan katkısı, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga ile görüşmesi ve Yahyaga’nın da katıldığı Bratislava’daki bölge liderleri zirvesine katılmasıydı. Bu, Belgrad ve Priştine’nin resmi kurumları arasındaki normalleşmeye dair yeni bir siyasi jestti.” dedi.

Belgrad’daki Avrupa-Atlantik Çalışmaları Merkezi’nin Direktörü Jelena Miliç, Nikoliç’in önemli sonuçlar elde ettiğini, ancak yine de çözmesi gereken çok sorun olduğunu ileri sürdü.

“Başkomutan olarak Nikoliç, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin anayasal tutarsızlığı konusunu açmadı ve siyasi denetleme yerine ulusal güvenlik denetiminin demokratik sürecini devam ettirmek için çalıştı. O doğrudan seçildi ve kamuoyuna, şu anda büyük zarar etmekte olan kamu kuruluşlarının yeniden yapılandırılması gibi doğrudan kontrolü altında olmayan konuları hatırlatmak için gerekli meşruluğa sahip.” diyen Miliç şöyle devam etti: “Bu konulardan biri de, Sırbistan ile AB arasında imzalanan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’ndan kaynaklanan karardır.”

Kabinesine göre, Nikoliç’in ekonomik düzelme çabaları onun dış politikasıyla bağlantılı. Cumhurbaşkanlığının birinci yılında, Sırbistan’ın katılımı için AB müzakerelerini başlatma tarihi almak ve barış ve bölgesel ekonomik istikrar sağlamak amacıyla 45 ülkeden yabancı yetkililerle bir araya geldi, 19 ülkede 23 şehri ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı Basınla İlişkiler Dairesi Başkanı Stanislava Pak Stankoviç SETimes‘a verdiği demeçte, “Nikoliç dış ilişkileri Sırbistan’ı tanıtmak ve dış yatırımcı çekmek için kullanıyor.” şeklinde konuştu.

Krulj’a göre, “Nikoliç’in dış politikası yeni yatırımcılar cezbetmenin yanı sıra, Sırp şirketlerine Orta Doğu, Asya, Kuzey ve Orta Afrika gibi yeni pazarlar açmak ve Rusya, çin, eski Sovyetler Birliği ve diğer hızlı büyüyen ekonomilerle ekonomik işbirliğini ilerletmek açısından da önemli.”

Krulj, Nikoliç’in bölgesel ilişkileri ve uzlaşmayı ilerletmede sonuçlar elde ettiğini, ancak bölgede güçlü ve sorumlu bir Sırbistan inşa etmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

“Başta Karadağ, Makedonya ve Bosna-Hersek gibi komşu ülkeler, ama aynı zamanda komşu AB ülkeleri Bulgaristan, Macaristan ve Romanya ile işbirliğini güçlendirmede önemli sonuçlar elde edildi.” diyen Krulj şöyle devam etti: “Ve geçmişteki anlaşmazlıklara ve yakın tarihte gerçekleşen tutuklamalara rağmen, Hırvatistan ile ilişkiler de ilerleme kaydediyor, zira Nikoliç Hırvatistan’ın AB üyeliği kutlama törenine katılacak.”

Vatandaşlar da Nikoliç’in doğru yolda olduğunu düşünüyor.

Belgradlı 39 yaşındaki hemşire Slobodan StankoviçSETimes‘a verdiği demeçte, “Seselj’in partisindeyken olduğu kadar muhafazakâr değil ve bunun benim için hiçbir mahsuru yok. Böyle devam ederse, bir sonraki seçimlerde oyumu ona verebilirim.” şeklinde konuştu.

SETimes.com


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.