Sırbistan’da İslam Bilimleri Fakültesi

Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan İslam Birliği tarafından devlet çerçevesinde “akrediteli” faaliyet gösterecek ilk eğitim kurumu olan İslam Bilimleri Fakültesi kuruldu.

Sırbistan İslam Birliği’nce (IZS) kurulan İslam Bilimleri Fakültesi törenle açıldı. Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük kenti Yeni Pazar’da (Novi Pazar) kurulan fakültenin açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.
IZS Reis-ul Uleması Adem Zilkiç, törende yaptığı konuşmada, yeni açılan fakültenin, Sırbistan’ın eğitim sistemine dahil olduğunu ve buradan alınacak diplomaların devlet tarafından tanınacağını kaydetti.
İslam Bilimleri Fakültesi Dekanı olan ve daha önce Sırbistan’ın Fas Büyükelçiliğini yapan Mehmet Beçoviç de fakültenin ilk etapta 21 öğretim üyesi ve 45 öğrenciyle hizmet vereceğini söyledi.
Bu arada, yeni açılan İslam Bilimleri Fakültesi, Sırbistan’da, Müslümanlara ait, devlet çerçevesinde “akrediteli” faaliyet gösterecek ilk eğitim kurumu olma özelliği taşıyor. Nüfusunun yüzde 80’i Müslüman olan Yeni Pazar’da Sancak Başmüftüsü Muammer Zukorliç’in yönetimindeki
Sırbistan İslam Toplumu’na (IZUS) bağlı vakıf üniversitesinin de İslam Bilimleri Fakültesi bulunuyor. Ancak Zukorliç’in Sırp yönetimiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle Sırbistan hükümeti bu fakültenin diplomalarını tanımada sıkıntı çıkartıyor.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.