Sırbistan sandık başında

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan’da cumhurbaşkanı, genel ve yerel seçimler, yaklaşık 8 bin seçim merkezinin yerel saatle 07:00’de açılmasıyla başladı.

Yaklaşık 7 milyon kayıtlı seçmen, 12 aday arasında cumhurbaşkanı, 18 aday listesinde yer alan 3 binin üzerinde adayın arasında ise 250 koltuktan oluşan Sırbistan Meclisi’nde gelecek 4 yılda yer alacak milletvekillerini ve yerel yöneticileri seçecek.

Sandıklar yerel saatle 20.00’de kapanacak.

Sırbistan’ın bir süre önce görevden istifa eden eski Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Belgrad’ın Stari Grad Belediyesindeki seçim noktasında oy kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 Mayıs’ın önemine işaret ederek, “Bugün, ülke ve bölgede demokrasi bayramıdır. Bugün, Avrupa’nın istikrarı açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Tadiç, “seçim havasının” on yıl önceyle kıyaslandığında çok farklı olduğunu söyleyerek, “Bu yüzden ülke aynı şekilde devam etmelidir” diye konuştu.

Sırbistan Kalkınma Partisi’nin (SNS) lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Tomislav Nikoliç, Novi Belgrad Belediyesi’nde oy kullandıktan sonra, “Kazandığım takdirde ülkenin AB‘ye üye olma sürecinden vazgeçmeyeceğim, seçimlerde kazanacağımı umuyorum” dedi.

Komşu ülke Bosna Hersek’teki Sırp toplumunun siyasi liderlerinin çalışmalarına da değinen Nikoliç, “Bosnalı Sırpların siyasi lideri, özellikle Milorad Dodik’in işini yapmaya başlayacağını umuyorum” ifadesini kulandı.

Bu arada, Sırbistan Cumhuriyet Seçim Kurulu’nun (RIK) verilerine göre, yerel saatle 10.00’a kadar seçmenlerin yüzde 10,98’i oyunu kullandı.

Adaylar…

Anketler, bir süre önce görevinden istifa eden Sırbistan’ın eski Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile Sırbistan Kalkınma Partisi’nin adayı Tomislav Nikoliç’i cumhurbaşkanlığı yarışını kazanabilecek iki aday olarak gösteriyor.

Sırbistan Cumhuriyet Seçim Kurulu’nun (RIK) verdiği bilgiye göre, devlet başkanlığı için eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için Lahey’de kurulan mahkemece savaş suçundan yargılanan Voyislav Şeşely’in eşi Yadranka Şeşely ile Sırbistan İslam Birliği’nin (IZUS) Başmüftüsü Muamer Zukorliç’in de aralarında bulunduğu 12 aday yarışacak.

Listede bu dört adayın yanı sıra “Dveri” vatandaş grubunun temsilcisi Vladan Gluşiç, Sırbistan Demokratik Patisi’nin adayı Voyislav Koştunitsa, “Dönüşüm” koalisyonun adayı Çedomir Yovanoviç, Lahey’deki mahkemece yargılanırken 2006 yılında cezaevindeki hücresinde geçirdiği kalp krizi sonucunda ölen Sırbistan’ın eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç’in de bir zamanlar başkanlığını yaptığı Sırbistan Sosyalist Partisi’nin Genel Başkanı ve İçişleri Bakanı İvica Daçiç, bağımsız adaylar Zoran Stankoviç ve Zoran Dragisic, “Voyvodina Özerk Bölgesi Birliği” koalisyonun adayı İştvan Pasztor ve Macar toplumun adayı Vajdasagi Magyar Szövetseg yer alıyor.

http://www.cnnturk.com


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.