Simitli Belediyesi’nin Çerniçe Köyü Bulgaristan’ın ilk Avrupa köyü oldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Güneybatı Bulgaristan’ın Simitli belediyesine bağlı Çerniçe köyü, büyük bir girişimcilik gösterdi ve Avrupa Kırsal Bölgeleri Kalkındırma Programı sayesinde altyapısını yeniledi. Çoğunlukta gençlerin oluşturduğu köy halkı, hayatlarını daha kolay ve daha güzel yapan yenilikleri büyük bir memnuniyetle anlatıyorlar. Çerniçe, diğer Bulgar köyleriyle yarışarak ve Avrupa Birliği fonlarından 6 milyon levadan fazla (yaklaşık 3 milyon avro) kaynak kullanarak Bulgaristan’ın ilk Avrupa köyü oldu.

İvan Andonov, ikinci kez muhtar seçilmiş ve 5 yıldır muhtarlık yapıyor. Andonov” Köyümüz genç sayılır – 1912 yılında kurulmuştur. Bu yıl köyün kuruluşunun 100.yıldönümünü kutladık” diye paylaşıyor. Çerniçe’den önemli yollar geçtiği için stratejik konuma sahiptir. Biri, Sofya-Kulata demiryoludur. Diğer taraftan köy, Struma otobanın da neredeyse 100 metre mesafede. Bu durum, İvan Andonov’a göre, köyün yıllar boyunca dinamik bir şekilde gelişmesini sağlamıştır. Gençler, köyü terketmiyor, çünkü Blagoevgrad ve Simitli’de iş bularak yolculuk yapmak onlar için son derece uygun oluyor. Muhtar, Simitli beledeyesi ve Çerniçe köyünün ortak çabaları, tüm şüphe duyanları yenmiş ve böylece Avrupa programı çerçevesindeki projeleri kazandıklarını büyük bir gururla anlatıyor.

Paralarla, köyün altyapısı yenilenmiş ve sokaklar asflatlanmıştır: “Projeyi kazanmadan önce, gerçekten bunu yapabileceğimizden şüphe duyan çok insan vardı. İnsanların bir bölümü bunun geçekten olacağına inanmıyordu, ama eninde sonunda büyük çabalar sonucu herşey gerçek oluyor” diyor İvan Andonov ve devam ediyor.”Köye yaklaşık 6,5 milyon leva yatırımda bulunduk ve bizim köyümüz gerçekten Avrupa köyü oldu. Bir yerleşim yerinde, eskimiş su boruların değiştirilmesi en önemli çalışmadır, tabii ki. Bulgaristan’ın her yerinde olduğu gibi su boruları 40-50, bazen de daha fazla yıllık. Borular eskimiş ve yıpranmış, hatta hatta zararlıdırlar. Yani yaptığımız ilk iş bu oldu. Artık yaz aylarında su sorunu yaşamıyoruz, çünkü yeni borularla artık 2 kat daha fazla su akıyor ve su kaybı olmuyor. Diğer çalışmamızda kanalizasyon borularını değiştirmek oldu. Bir yıla kadar su arıtma sistemi de kurmayı düşünüyoruz. Daha sonra trotoarlar değiştirilecek, çünkü onlar da 50 yıllık. Bunun dışında parklar, yaya yolları yaptık ve asfaltladık. Şimdi köyümüz yeni kanalizasyona, yeni trotoarlara, yeni yaya yolların sahip ve her yer de asfalt döşeli. Geri, bir tek insanlarımızın temiz tutmasıkalıyor.”

Girişmler burada hız kesmiyor. İvan Andonov’u dinliyoruz: “Yaklaşık 30 yıl önce dikilen bir parkımız var, ama onun da yenilenmesi gerek. Yeni projenin hayata geçirilmesiyle yeni parkın yaratılmasıyla Çerniçe köyünde çoğunlukta olan gençlerin hayatını güzel yapacağız ve onlara dinlence yeri sağlayacağız. Onlar bunu istiyor. Diğer taraftan spor tesislerin kurulması da gündemde. Belediye okulumuz sosyal yurda dönüştürülüp modern spor sahası inşa edilecektir.”

Muhtar İvan Andonov”bir köyde insanlar arasında ilişkiler çok önemli. Her zaman söylemişimdir. Komşular , insanlar arasında anlaşmazlıklar, kavgalar, kötü birşeydir. Bence, bu konuda Çerniçe köyü örnek bir köy olabilir, çünkü burada öyle şeyler yoktur. İnsanlarımız, krizde ayakta durmamız için tek çarenin ortak çalışmalarımızın, karşıklı yardımlaşmanın ve ileri yürümemizin olduğunu biliyorlar “diye konuştu…

Türkçesi: Şevkiye Çakır

http://bnr.bg

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.