Sevdalinka Sanatçısı Amira Medunjanin İstanbul’da

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında ilki düzenlenen “WOMİST – İstanbul Dünya Müzikleri Festivali”nin ikincisi, 8-19 Aralık 2011 tarihleri arasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Pi Prodüksiyon tarafından gerçekleştiriliyor. WOMİST 2011′e, 10 ülkeden (Arjantin, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Fransa, Cezayir, Türkiye, Uruguay, Yunanistan) sanatçı grupları katılacak.

Festivalde, Saraybosnalı solist Amira Medunjanin iki konser verecek. İlk albümü Rosa ile 2004′te büyük ses getiren Amira Medunjanin Saraybosnalı bir sevdalinka yorumcusu. Yerel müziklerden evrensele ulaşan tarzıyla, Boşnak gençlerinin en sevdiği sanatçılardan biri olan Amira’nın şarkıları, son yıllarda Bosna-Hersek ve öteki Balkan ülkelerinin sınırlarını aşıp, Avrupa sahnelerine ve festivallerine uzandı. “Amira” adlı son CD’si Avusturya’da yayımlandı. Portekiz Fado’sunun sevgiye duyduğu hasretiyle Cape Verde Blues’unun dokunaklı arzusunu paylaşan tarzını, Bosna Sevdah’ının güzelliği, hüznü ve içli havasıyla taşıyabilen zarif bir ses. Rosa’dan evvel Mostar Sevdah Reunion ile bir albüm kaydeden Medunjanin’in 4 albümü bulunuyor.

Sanatçının konserleri 9 Aralık’ta Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde ve 10 Aralık’ta Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Festival Programı

8 Aralık Perşembe 20:00 FULYA Sanat Merkezi, Beşiktaş
“Tango Negro” Quartet (Arjantin – Uruguay)

9 Aralık Cuma 20:00 Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi
Amira (Bosna-Hersek)

10 Aralık Cumartesi 20:00 Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi
Amira (Bosna-Hersek)

13 Aralık Salı 21:00 TİM Show Center
Eleftheria Arvanitaki (Yunanistan)

14 Aralık Çarşamba 20:00 Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi
Sevda (Azerbaycan)

15 Aralık Perşembe 20:00 FULYA Sanat Merkezi, Beşiktas
Martin Lubenov “Jazzta Prasta” (Bulgaristan – Avusturya)

19 Aralık Pazartesi 20:00 Caddebostan Kültür Merkezi
Françoise Atlan & Fouad Didi (Fransa – Cezayir) Özlem Taner (Türkiye)

Kartal, Bakırköy ve Fatih’teki konserlere katılım ücretsizdir. Fulya Sanat, CKM ve TİM Show Center’daki konserlerin biletleri biletix’ten temin edilebilir.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.