Selanik’te Devlet Bahçeli krizi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan gezisinin ikinci gününde Selanik’e giden Bahçeli ve beraberindeki heyet, Atatürk Evi’ni ziyaret etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, burada ziyaret defterini imzalayan Bahçeli, deftere “Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki bu ev, tarihi kıymetini ve değerini hiç bir zaman kaybetmemiş ve bundan sonra da kaybetmeyecektir. Bu şehirde Mustafa olarak doğan ve sonra da vatanımızda Atatürk olarak hakka yürüyen, dava ve fazilet timsali Gazi Mustafa Kemal’in geride bıraktığı emanetlerine sahip çıkacağımızdan ve üzerine leke sürdürmemek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizden herkes emin olmalıdır” yazdı.

Selanik Başkonsolosluğunda bir süre istirahat eden Bahçeli, burada Selanik Müslümanları Kültür ve Eğitim Derneği temsilcileriyle görüştü.

GÖSTERİCİLER POLİSLE ÇATIŞTI

Bahçeli’nin ziyaretini protesto eden yaklaşık 60 Kıbrıslı Rum öğrenci ise Selanik Başkonsolosluğu önünde gösteri yaptı.

Rum öğrenciler konsolosluk önünde önlem alan polis barikatını geçmeye kalkışınca, göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Kısa süre sonra eyleme 40 kadar da AltınŞafak üyesi katılırken, polis göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı.

Polisin, Bahçeli’nin ziyareti süresince Türk Başkonsolosluğu çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Bahçeli, Alaca İmaret Camisi’ni ziyaret ettikten sonra Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin ile birlikte Yedikule kalesini ve Selanik limanını gezdi.

Bahçeli ve beraberindeki heyet öğle saatlerinde Selanik’ten Makedonya’ya hareket etti. Bahçeli, dün de Batı Trakya’yı ziyaret etmiş, Gümülcine ve İskeçe’de Türk Azınlık temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Hürriyet

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.